Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wakacje kredytowe. Systemy banków nie wyrabiają

36
Podziel się:

Od piątku, 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Jak się można było domyślać, wielu kredytobiorców chce skorzystać z tej formy pomocy, a to już na starcie powoduje problemy techniczne. Systemy niektórych banków są po prostu przeciążone. Osoby, które chcą złożyć wniosek, muszą się więc uzbroić w cierpliwość.

Wakacje kredytowe. Systemy banków nie wyrabiają
W tym roku można odroczyć w sumie spłatę czterech rat (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

O problemach w mediach społecznościowych informuje m.in. ekonomista Rafał Mundry. Pisze, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi musi być ogromne, bo nie wszystkie bankowe serwery wytrzymują. Jako przykład pokazał strony banków PKO BP i ING.

"Dlaczego przy kliknięciu złóż wniosek o wakacje kredytowe aplikacja wylogowuje z banku ? Nie można złożyć wniosku", "Nie działa możliwość złożenia wniosku o rządowe zawieszenie spłaty kredytu", "Nie widzę wniosku o wakacje kredytowe. Kiedy się pojawi?" - to tylko niektóre komentarze, jakie pojawiły się na oficjalnym profilu banku PKO BP na Facebooku.

Na problemy techniczne żalą się także klienci mBanku, który odpowiada, że wniosek o wakacje kredytowe zostanie udostępniony w godzinach przedpołudniowych.

Wakacje kredytowe — ważne są terminy

Problemy techniczne spowodowane są tym, że wiele osób zdecydowało się jak najwcześniej wypełnić wniosek o wakacje kredytowe, wszystko przez terminy. Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu, trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których termin spłaty raty przypada w pierwszych dniach sierpnia. Dlatego niektórzy kredytobiorcy się spieszą.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej z WIBOR i ratami kredytów? Wyjaśnia wiceprezes ZBP

Wakacje kredytowe — to musisz wiedzieć

Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy (czyli po to, by w nieruchomości, na której zakup lub budowę zaciągnęło się kredyt hipoteczny mieszkać, a nie np. ją wynajmować. Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt

Z zawieszenia spłaty raty można skorzystać przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej, w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Hulk
2 miesiące temu
Ciężko podejść do oddziału i złożyć wniosek tym co system nie działa? Dziwni jesteście..
Łysy Bolek
2 miesiące temu
za wakacje kredytowe kupiłem last do Egiptu darmowa kasa
Przemo
2 miesiące temu
BNP też nie widzę wniosków przy finansach
Onoff
2 miesiące temu
Czy można skorzystać z wakacji kredytowych jeśli się wynajmuje tylko część domu na który się zaciągnęło kredyt jednocześnie w nim mieszkając na innym piętrze ?
Twój nick
2 miesiące temu
Ja wziąłem wakacje tylko dlatego, że mając ratę 820zl, tylko 300zl to kapitał. Skoro mam wakacje od odsetek, to w tym samym miesiącu płacąc 900zl pozbywam się 3 a nie tylko jednej raty. Kto umie liczyć to zrobi tak samo.
...
Następna strona