Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL,WS
|
aktualizacja

Jest decyzja ws. stóp. Tego nikt się nie spodziewał

Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 p.p., co oznacza, że stopa referencyjna wynosi obecnie 6,00 proc. Nikt nie spodziewał się aż tak drastycznego cięcia.

Jest decyzja ws. stóp. Tego nikt się nie spodziewał
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć stopy proc. Na zdjęciu: Adam Glapiński, szef NBP i przewodniczący RPP (PAP, Radek Pietruszka)

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 p.p. Takiej decyzji nikt nie przewidywał.

"RPP postanowiła zaskoczyć. Obniżka stóp o 75 pb. to znacząco mocniejszy ruch niż powszechne oczekiwania (spodziewano się -25 pb). Od jutra stopa referencyjna wyniesie więc 6 proc." - skomentowali ekonomiści mBanku.

Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 7 września 2023 r.

Decyzja ws. poziomu stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytów. W zależności od kwoty kredytu – miesięczna rata kredytu hipotecznego zmniejszy się od 53 zł do nawet 533 zł. Dokładne wyliczenia przedstawiamy tutaj.

Ekonomiści spodziewali się, że RPP z prof. Adamem Glapińskim na czele sprawi radość kredytobiorcom. To przedostatnia okazję na obniżkę stóp przed wyborami parlamentarnymi. Nie przewidywali jednak aż tak ostrego cięcia.

Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP, zapowiadał wcześniej, że jeśli inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu, to stopy procentowe zostaną obniżone. Wstępny odczyt za sierpień wyniósł 10,1 proc., ale finalny wynik może być niższy. Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc.

RPP tłumaczy decyzję

W Informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej podano, że w jej ocenie napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP.

Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie - podano w komunikacie RPP.

Wskazano, że Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - wskazano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl