Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców. Co zrobi RPP?

41
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu, a najpóźniej na kolejnym "decyzyjnym" spotkaniu, czyli w październiku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekonomistów.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców. Co zrobi RPP?
Prof. Adam Glapiński zapowiadał obniżkę stóp procentowych, gdy inflacja będzie jednocyfrowa (GETTY, NurPhoto)

Dziennik przypomina, że prof. Adam Glapiński, prezes NBP, zapowiadał zmniejszenie kosztu pieniądza, gdy inflacja będzie jednocyfrowa. Wstępny odczyt za sierpień wyniósł 10,1 proc., ale finalny wynik może być niższy.

"Mamy świadomość, że ryzyko rozpoczęcia obniżek stóp już we wrześniu jest relatywnie wysokie, chociaż nadal obstawiamy jako nieco bardziej prawdopodobny wariant, że nastąpi to w październiku" - napisali przed weekendem analitycy Santander Bank Polska.

Podobnie oceniają analitycy mBanku. I to ich zdaniem finalny odczyt inflacji za sierpień może być niższy od wstępnego szacunku. Powód? "Wszystko przez ustawę dotyczącą dodatkowej obniżki (o 5 proc.) cen energii dla gospodarstw domowych, która zmienia ceny... wstecz" - stwierdzili. Przepisy przyjął już Sejm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stopy procentowe w dół przed wyborami? Członek RPP: to będzie szkolny błąd

Co z ratami kredytów? Możliwa obniżka stóp procentowych NBP

Według analityków w ciągu pół roku WIBOR 3M może się znaleźć w okolicach 5 proc., a w perspektywie roku o 0,5 pkt. proc. niżej. Obecnie wynosi 6,65 proc.

"Oczekiwana przez rynek skala obniżki stóp w najbliższym półroczu z perspektywy osoby spłacającej hipotekę oznaczałaby zmniejszenie raty o ok. 120 zł na każde 100 tys. zł kredytu" - szacuje "DGP" dla kredytu na 25 lat z marżą 3 pkt. proc. powyżej wskaźnika.

"Cięcie stóp procentowych pomogłoby słabemu ostatnio popytowi w gospodarce" - czytamy. Wzrost PKB w II kwartale okazał się niższy, niż wskazywały pierwsze oficjalne wyliczenia. W piątek z kolei indeks koniunktury w polskim przemyśle spadł, choć analitycy spodziewali się, że pójdzie w górę. "W efekcie ekonomiści coraz częściej mówią o obniżaniu prognoz wzrostu PKB w całym 2023 r." - napisano.

W samej RPP pojawiają się głosy za obniżką stóp we wrześniu, ale i przeciw takiemu krokowi. "DGP" przypomina, że w ubiegłotygodniowym wywiadzie Ludwik Kotecki powiedział, iż argumentem przeciw łagodzeniu polityki pieniężnej jest projekt budżetu państwa na 2024 r. Zakłada on bowiem wyższy deficyt niż we wcześniejszych zapowiedziach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
CEBULOSTAN
3 miesiące temu
ma cebuliony.
Olek
3 miesiące temu
Santander ma swojego w rządzie to rozkradają naród na miliardy zapowiada sie ze za 2033 banki wydrenują Polaków na 50 miliardów , brawo dla premiera
Piś Miś
3 miesiące temu
Biorąc pod uwagę osiągnięcia tego Pana należy zmienić przepisy aby prezesem NBP i przewodniczącym RPP mogła być każda osoba bez względu na wykształcenie, zawód, doświadczenie zawodowe. Nawet stróż z budowy potrafi nieraz mieć swój stand-up i brać za to pieniądze !!!
dARK
3 miesiące temu
Jak to co zrobi ? Glapa opowie bajeczkę a potem powie że inflacja spada i ma coraz mniej miejsc po przecinku a przed to to takie tam nie istotne rzeczy
Prof
3 miesiące temu
Adamie jak to czytasz miej choć kszte rozumu i podnieś stopy. Nie po to wprowadzali kredyt 2% i wakacje zeby teraz obniżać stopy.
...
Następna strona