Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Obniżka stóp procentowych możliwa już we wrześniu. "Zagłosowałabym"

22
Podziel się:

– Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe – stwierdziła Gabriela Masłowska. Zastrzegła, że mówi w swoim imieniu, a nie Rady Polityki Pieniężnej. Jednak gdyby na najbliższym posiedzeniu RPP pojawił się wniosek o obniżkę, to członkini Rady zagłosowałaby za jego przyjęciem.

Obniżka stóp procentowych możliwa już we wrześniu. "Zagłosowałabym"
Stopy procentowe. Obniżka możliwa już we wrześniu? Gabriela Masłowska: zagłosowałabym za wnioskiem (Agencja Wyborcza.pl, Jakub Orzechowski, foto-lublin)

Inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny na podstawie szybkiego szacunku. Rynek spodziewał się odczytu na poziomie o 0,1 pp. niższym. Przypomnijmy, że lipcowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zasugerował, że jeżeli wskaźnik pod koniec wakacji znajdzie się na poziomie jednocyfrowym, to pojawi się przestrzeń na obniżenie stóp.

"Zagłosowałabym za obniżką"

Poproszona o skomentowanie najnowszego odczytu Gabriela Masłowska stwierdziła, że "należało się spodziewać, że tempo obniżania się inflacji będzie słabło". – Niemniej jednak mamy tendencję spadkową, dosyć trwałą, od wielu miesięcy. Wydaje się, że tej tendencji spadkowej nic nie zatrzyma, tym bardziej że mamy z nią również do czynienia w innych krajach w otoczeniu Polski – stwierdziła członkini RPP.

– Jeżeli tendencja spadkowa inflacji się utrzyma i inne czynniki makroekonomiczne nie ulegną radykalnej zmianie, mam na myśli w szczególności słabe tempo wzrostu PKB za granicami Polski, a także słabnącą koniunkturę krajową, to jest powód do dyskusji o obniżeniu stóp procentowych – oceniła była posłanka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt
Podkreślam, że nie wypowiadam się imieniu Rady, prezentuję wyłącznie moje osobiste opinie. Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe. Jeżeli na posiedzeniu RPP we wrześniu pojawiłby się wniosek o obniżkę stóp, to zagłosowałabym za tym wnioskiem – podkreśliła Gabriela Masłowska.

Nie pewności, jaka będzie skala obniżek

Jaka zatem miałaby być wysokość obniżki? Tego już członkini RPP nie chce przesądzać. Jak podkreśliła, najpierw konieczna będzie dokładna analiza wszystkich danych, które Radzie dostarczą analitycy NBP przed posiedzeniem.

– W obliczu dużej niepewności trudno jest też powiedzieć, jaka skala obniżek byłaby właściwa w całym 2023 r. – podkreśliła.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 5-6 września. Było ono dwukrotnie przekładane: najpierw na 12-13 września, a następnie na wyjściowy termin 5-6 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
ehhs
3 miesiące temu
teraz obniżą bo przed wyborami.. myślą że dobrze zrobią ludziom 17zł mniej w racie na każde 100tysięcy złotych... ale obniżenie nie wiem jak im dziękować.. ktoś ma ratę 4000zł i w tym 600zł to kapitał a reszta odsetki.. to nie jest sprawiedliwe.. ale to tak jak ktoś tu powiedział to zbieranie na inflacje i na ich rozdawnictwo dla ludzi którzy potem na nich głosują nic innego.. rozumiem że mogą podnieść ratę ok... ale 600 kapitału a 3400 odsetek? coś tu jest nie halo..
Zxc
3 miesiące temu
Kto takie cis rekomendował do tej funkcji?!?!?! To świadome dziale na szkodę Polski i Polaków !!! Zxc
Babka
3 miesiące temu
Mam kredyt i dlaczego mam płacić 1500 odsetek a kapitału 800 zł. Mam ratować inflację. Kredyt jeszcze 8 lat. Lichwa nic więcej, okradanie i grabierz. Jakoś Ziobro o tym nie mówi, że lichwa to bank.
Ass
3 miesiące temu
Interesuje mnie tylko inflacja w celu a nie kredyty
Wtorek
3 miesiące temu
Jak inflacja nie spadnie znacząco w okolice celu to wybory mają przegrane
...
Następna strona