Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Alior Bank ściągnie z rynku 1,2 mld zł. KNF zatwierdziła prospekt

Alior Bank ściągnie z rynku 1,2 mld zł. KNF zatwierdziła prospekt

Alior Bank wyemituje obligacje nawet za 1,2 mld zł Fot. Wajszczak/Reporter
Alior Bank wyemituje obligacje nawet za 1,2 mld zł

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Alior Banku, w związku z ofertą obligacji o łącznej wartości do 1,2 mld zł. Połowa z nich nie będzie zabezpieczona majątkiem banku, ale prawdopodobnie dość dobrze oprocentowana.

Alior Bank ściąga z rynku poważną kwotę - aż 1,2 mld zł. Na taką kwotę dostał zgodę od KNF, która zatwierdziła prospekt emisyjny.

Ma zamiar wyemitować obligacje zwykłe oraz tzw. podporządkowane, a KNF zatwierdziła w piątek prospekt emisyjny. Te drugie to papiery niezabezpieczone, więc inwestor musi się liczyć z ryzykiem, że w przypadku upadłości banku jego wierzytelność będzie spłacana na samym końcu. Ma ich być nie więcej niż połowa emisji.

- Nowy prospekt emisyjny otwiera drogę do pozyskania przez bank dodatkowych środków wzmacniających naszą pozycję kapitałową. Jestem przekonany, że tak jak w przypadku wcześniejszych emisji, i tym razem nasze obligacje spotkają się z dużym zainteresowaniem rynku - mówi Filip Gorczyca, wiceprezes zarządu Alior Banku odpowiedzialny za pion finansów.

Zaufanie dużych inwestorów do Aliora jest najwyraźniej wysokie, bo niedawno bank zwiększał wielkość emisji do dużych inwestorów, widząc duży popyt. Ze sprzedaniem nowych emisji nie powinno być więc problemu, o ile warunki, czyli odsetki będą podobne.

Jedna sztuka obligacji podporządkowanych ma mieć nominał 100 tys. zł - taka jest intencja zarządu. Emisja skierowana będzie więc raczej do inwestorów z zasobniejszym portfelem. Obligacje zwykłe mają mieć dużo niższy nominał - wielokrotność 100 zł.

Jeśli oprocentowane będą tak, jak emitowane niedawno przez Alior papiery dłużne serii K i K1, skierowane do dużych inwestorów, czyli na podstawie sześciomiesięcznej stopy WIBOR, plus marża 2,7 proc., to oferta będzie atrakcyjna.

Dawało by to obecnie odsetki na poziomie 4,5 proc., czyli dość wysoko, porównując z na przykład ofertą skarbu państwa, który zachęca nabywców detalicznych oprocentowaniem na poziomie zbliżonym do 2 proc.

Strategia Cyfrowego Buntownika. Alior Bank stawia na rozwiązania mobilne i internetowe


 

Obligacje mają uczestniczyć w obrocie publicznym i będą notowane na rynku Catalyst.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 61,21 mld zł na koniec 2016 r.
Notowania akcji Alior Banku w ostatnim roku

bankowość, KNF, emisja obligacji, alior, alr
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
dragon
2017-12-22 22:04
Bank wybiela się ? po ostatniej wpadce z funduszami Wiśniewskiego ,gdzie klienci zamożni wtopili grube pieniądze które były zabezpieczone rzekomo aktem notarialnym ,do dzisiaj bank sprawy nie wyjaśnia klientom co dalej w tej sprawie ,taki bank jak jego podejrzani wspólnicy do robienia interesów kosztem klientów
kredytobiorca
2017-10-15 12:24
UWAGA!
Alior Bank wcale nie gwarantuje najniższej raty kredytu gotówkowego. Wystarczy sprawdzić w innych bankach! Ich reklamy to ściema! Nawet suwak na ich stronie internetowej podaje inną ratę, a po złożeniu wniosku sam Alior Bank podaje inną. Mam bardzo dobrą historię kredytową, a mimo to w tym banku nie dali mi atrakcyjnej oferty! Sprawdzajcie ludziska wszędzie!