Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Anglicy zaskarżają limity premii dla bankowców

0
Podziel się:

Wielka Brytania obawia się, że nowe unijne zasady dotyczące wynagrodzeń w sektorze bankowym nie będą sprzyjać odpowiedzialności w tym sektorze.

Anglicy zaskarżają limity premii dla bankowców
(Exey Panteleev/CC/Flickr)
bEDLWeqd

Brytyjski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE zapisy nowej unijnej dyrektywy, które ograniczają wysokość premii dla bankowców. Komisja Europejska uważa, że limity premii są potrzebne i zgodne z prawem.

Jak poinformowało w komunikacie brytyjskie ministerstwo finansów, Wielka Brytania obawia się, że nowe unijne zasady dotyczące wynagrodzeń w sektorze bankowym nie będą sprzyjać odpowiedzialności w tym sektorze, co miało być celem przyjętej wiosną tego roku dyrektywy o wymogach kapitałowych dla banków (CRD IV).

Zgodnie z tą dyrektywą premie dla menadżerów banków z reguły nie będą mogły przekraczać wysokości stałego wynagrodzenia, a w wyjątkowych sytuacjach i za zgodą udziałowców banku wysokość premii będzie mogła sięgnąć maksymalnie dwukrotności pensji. Zasady te mają sprawić, że podejmując decyzje menadżerowie banków nie będą kierować się możliwością osiągnięcia doraźnych zysków z ryzykownych transakcji, zagrażających stabilności banku a nawet całego sektora finansowego.

bEDLWeqf

Wielka Brytania, obawiająca się o pozycję ośrodka finansowego w londyńskim City, ostro sprzeciwiała się tym postanowieniem w trakcie negocjacji nad nową dyrektywą.

Zdaniem Londynu zapis o ograniczeniach premii został wprowadzony do dyrektywy CRD IV bez żadnej oceny jego konsekwencji czy też dowodów, potwierdzających jego słuszność. Ograniczenie samych premii doprowadzić ma zaś do wzrostu stałych wynagrodzeń menadżerów banków. _ - Uważamy, że to prawo, w obecnym kształcie nie spełni swego celu, jakim była poprawa stabilności w systemie bankowym _ - ocenia brytyjski resort finansów. Argumentuje również, że regulacje dotyczące premii wykraczają poza to, do jest dozwolone w traktatach UE.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier przyznał, że nie jest zaskoczony, iż Wielka Brytania postanowiła zwrócić się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo była jedynym państwem, które sprzeciwiało się nowym regułom. _ - Nadal uważam, że zasady dotyczące premii są potrzebne, aby zapewnić stabilność finansową oraz że są oparte na solidnej podstawie prawnej, co potwierdziły nasze służby prawne _ - oświadczył Barnier.

Jego rzeczniczka, Chantal Hughes wyjaśniła w czwartek, że złożenie przez Londyn skargi przeciwko zapisom dyrektywy CRD IV nie wstrzyma procesu jej wdrażania. _ - Wielka Brytania będzie musiała stosować się do nowych reguł _ - powiedziała Hughes.

bEDLWeql
Czytaj więcej w Money.pl
Premier przerywa urlop przez Syrię Rzecznik brytyjskiego rządu nie wykluczył, że Izba Gmin zbierze się jeszcze przed końcem letnich wakacji parlamentarnych.
Wałęsa: Ona z uporem dążyła do celu Wałęsa uważa, że Thatcher należała do postaci historycznych, które miały wpływ na losy świata.
Wielki bank mógł prać brudne pieniądze Łącznie na kontach 4388 klientów HSBC na Jersey zgromadzonych jest 699 mln funtów, nie licząc miliardów, które mogą być ulokowane w systemach inwestowania.
bEDLWeqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)