Notowania

Przejęcie Euro Banku. Millennium złożył wniosek do UOKiK

Bank Millennium wypełnia kolejne wymogi formalne w celu przejęcia Euro Banku. Wniosek w tej sprawie trafił do UOKiK. Zgoda urzędu jest podstawowym warunkiem finalizacji transakcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Woźniak)
Szykuje się kolejna zmiana właścicielska w sektorze bankowym.

"Bank Millennium złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na przejęcie kontroli nad Euro Bankiem S.A. z siedzibą we Wrocławiu" - podał Urząd.

Urzędnicy przyznają, że wniosek wpłynął 4 grudnia. Sprawa jest w toku. Na razie trudno określić, ile może to potrwać. Procedura zajmuje zazwyczaj od kilku tygodni do paru miesięcy.

Umowa dotycząca zakupu dokładnie 99,78 proc. akcji spółki Euro Bank SA, która jest formalnie właścicielem Eurobanku, została podpisana na początku listopada. Wtedy transakcję szacowano na około 1,83 mld zł.

Bank Millennium planuje zamknięcie transakcji w drugim kwartale przyszłego roku, zaś połączenie operacyjne banków spodziewane jest na czwarty kwartał 2019.

"Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

Millennium szacuje, że w ciągu kolejnych 5 lat skorzysta na przejęciu. Synergie wycenia na około 650 mln zł. Składaj się na to optymalizacja sieci oddziałów, konsolidacja zaplecza organizacyjnego (w tym systemów IT i marketingu). Jednocześnie koszty integracji obu banków mają wynieść około 350 mln zł. Przypadną na 2019-2020 rok.

Pod szyldem Eurobank działała w Polsce 250 placówek własnych oraz 251 franczyzowych. Z usług Eurobanku korzysta około 1,4 mln klientów detalicznych. Według najnowszych danych, na koniec czerwca wartość kredytów brutto wynosiła 12,7 mld zł. Jednocześnie klienci mieli ulokowane na rachunkach około 7 mld zł.

W wyniku przejęcia Millennium będzie zajmował siódmą pozycję w sektorze bankowym. Pod względem liczby klientów znajdzie się nawet oczko wyżej, a na piąte miejsce awansuje, biorąc pod uwagę liczbę placówek.

Euro Bank to bank detaliczny, z szeroką ofertą produktów dla klientów indywidualnych. Właścicielem eurobanku jest francuski Societe Generale, europejska grupa świadcząca usługi finansowe w 66 krajach.

Z kolei Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues - największy komercyjny bank w Portugalii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, przejęcie, eurobank, millennium, uokik, wiadomości, najważniejsze, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2018

kcinMillenium złodziejski, niepolski bank okradający kredytobiorców suwerena w majestacie prawa !!!

07-12-2018

basiabank millenium jest tylko dla bogaczy za wszystko bierze prowizje

07-12-2018

basiaEuro jest lepszym bankiem

Rozwiń komentarze (29)

Wybrane dla Ciebie