Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Bank Millennium przebił prognozy. 200 tys. rachunków więcej

21
Podziel się:

Bank Millennium ma za sobą dobre trzy miesiące. Rośnie liczba klientów, kredyty hipoteczne, zyski. Portfel kredytów frankowych skurczył się o jedną dziesiątą.

Prezes Joao Bras Jorge ma dobre wiadomości dla akcjonariuszy
Prezes Joao Bras Jorge ma dobre wiadomości dla akcjonariuszy (Bank Millennium / materiały prasowe)

Bank Millennium miał 192,67 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale wobec 173,6 mln zł zysku rok wcześniej. Oznacza to 11-procentowy wzrost rok do roku i przebicie prognoz rynkowych o 2,8 proc.

Mniej więcej o tyle właśnie rosną akcje banku na giełdzie w czwartek. Półtorej godziny po otwarciu sesji zyskują 2,6 proc., przebijając poziom 9 zł.

Notowania akcji Banku Millennium w ostatnim tygodniu

Najbardziej rosły zyski na marży odsetkowej. Ta wzrosła do 2,54 proc. z 2,51 proc. rok temu. Różnica w oprocentowaniu kredytów i lokat dała 440,5 mln zł zysku w drugim kwartale (wynik z odsetek). Rok temu było to 420,8 mln zł.

Wynika to z rosnącej sprzedaży wyżej oprocentowanych kredytów konsumpcyjnych, których wartość wzrosła o miliard złotych w ciągu kwartału. Coraz więcej klientów trzyma też pieniądze na nieoprocentowanych rachunkach bieżących, lub nisko oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Pieniędzy na rachunkach bieżących i oszczędnościowych przybyło o 14,4 proc. w ujęciu rocznym, a ich udział w depozytach ogółem klientów indywidualnych osiągnął poziom aż 66 proc. "W tym samym okresie depozyty terminowe klientów indywidualnych spadły o 4,6 proc. rdr" - napisano w komunikacie banku.

Zobacz też: Przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

O dwa miliardy w górę poszła wartość kredytów dla przedsiębiorstw, a kredyty hipoteczne pozostały na tym samym poziomie. To ostatnie wynika ze spadku wartości kredytów "frankowych" o aż 10,5 proc. rok do roku do 14,7 mld zł.

W portfelu banku stanowią one już poniżej 30 proc., podczas gdy rok temu było to aż 35 proc. Po części spadek wynika z umocnienia w ciągu roku złotego o 2,5 proc. Ale około 8 proc. kredytów musiało być spłaconych, lub zamienionych na złotowe.

Aktywa razem banku wyniosły 72,67 mld zł na koniec drugiego kwartału wobec 69,49 mld zł rok wcześniej. Do banku udało się w ciągu tego roku przyciągnąć aż 79 tys. aktywnych klientów i jest ich już łącznie 1,71 mln. Założono 196 tys. nowych rachunków bankowych.

Bank wskazuje, że to efekt kampanii marketingowej "Konta 360 stopni". Takich kont jest już milion, a posiadaczka tego milionowego dostała nagrodę 360 zł miesięcznie przez cały rok.

Baza aktywnych klientów korzystających z bankowości elektronicznej wzrosła do 1,24 mln na koniec czerwca (o 17 proc. rdr), w tym liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (aplikacji i serwisu RWD)
do 817 tys. (wzrost o 36 proc. rdr).

Boom na kredytach hipotecznych

Dobrze sprzedawały się kredyty hipoteczne. W pierwszym półroczu bank znalazł klientów na kredyty za 1,61 mld zł, co dało wzrost o 53 proc. rok do roku. Daje to piąte miejsce na rynku z udziałem 7 proc. Tylko w drugim kwartale sprzedaż nowych kredytów hipotecznych wzrosła o 15 proc. w porównaniu z kwartałem pierwszym, do 863 mln zł. Millennium wskazuje, że odbyło się to bez zmiany parametrów kredytów.

Kredyty netto ogółem osiągnęły poziom 50,26 mld zł na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 6,2 proc. rdr. Udział należności zagrożonych w portfelu wynosił na koniec czerwca 4,74 proc. wobec 4,54 proc. rok wcześniej, czyli portfel stał się mniej bezpieczny, ale i tak poziomy zagrożenia są niskie. Jak podaje bank wynika to jednak głównie z wprowadzenia nowych zasad rachunkowości.

Sprzedaż nowych pożyczek gotówkowych również rosła i osiągnęła w pierwszej połowie 2018 roku poziom prawie 1,6 mld zł, co oznacza wzrost o 41 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2017 roku. Sprzedaż pożyczek gotówkowych w drugim kwartale wyniosła 822 mln zł zapewniając 7 proc. kwartalnego wzrostu.

Pozyskanie kart kredytowych w pierwszej połowie roku odnotowała najwyższą półroczną wartość 33 380 nowych kart, co stanowi 16-proc. przyrost w stosunku rocznym. Sprzedaż w samym drugim kwartale wyniosła 17 186 kart (+6,1 proc. kwartał do kwartału).

Kredyty dla przedsiębiorstw wyniosły 16,44 mld zł na koniec czerwca 2018 r., co oznacza wzrost o 10,9 proc. w ujęciu rocznym.

Depozyty przedsiębiorstw i sektora publicznego wyniosły 16 528 mln zł na dzień 30 czerwca 2018 r. spadając o 0,3 proc rdr. Tak jak w segmencie detalicznym, rachunki bieżące miały bardzo silny wzrost: +15,3 proc. w relacji do stanu na koniec czerwca 2017 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
123
4 lata temu
beznadziejny bank , nie polecam
ZORRO
4 lata temu
PREZESOWI GĘBA SIĘ CIESZY BO 200 TYS. KLIENTÓW DO ''DOJENIA '' PRZYBYŁO !!!!!!!!!!!!!!!
Darr
4 lata temu
Tylko te franki.....
A ja im dobrz...
4 lata temu
mam tam konto (a) od dawna. Było trochę utarczek, ale jakos sobie wyjasnilismy. Czasami sie zdarzaja,ale rozwiazania sa satysfakcjonujace. Miało konto moje dziecko, Polecono ten bank znajomym. To bank,który nie wyrzuca na śmietnik zwykłych ludzi. A skoro mnie traktuje powaznie niech mu się dzieje jak najlepiej. Rozumie,ze mozna byc sciganym przez komorników współmałzonka,a samemu próbowac zyc -jako jeden z niewielu nie wycofał moich kart kredytowych (które zreszta,jak zwykle ja sumiennie spłacam). Niech im sie wiedzie.
misiewicz
4 lata temu
a bańka rośnie i rośnie leszcze sezon na was !
...
Następna strona