Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka dzieli koalicjantów, PO liczy na SLD

0
Podziel się:

- Ta decyzja nie była konsultowana - mówi wicepremier Waldemar Pawlak.

Belka dzieli koalicjantów, PO liczy na SLD
(PAP/EPA)

aktualizacja: 18:00

Były premier i minister finansówMarek Belkabędzie zarekomendowany przez pełniącego obowiązki prezydenta *marszałka SejmuBronisława Komorowskiegona stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego. _ - Ta decyzja nie była konsultowana _ - mówi wicepremierWaldemar Pawlak. PiS jest przeciwne wyborowi nowego prezesa NBP przed wyborami. *

Marszałek chce, żeby nowy szef NBP został wybrany w przyszłym tygodniu. - _ Moim zamiarem jest przegłosowanie tej kandydatury na najbliższym posiedzeniu Sejmu _ - powiedział Komorowski i dodał, że Belka zgodził się kandydować.

Zdaniem marszałka Sejmu, pełniącego obowiązki prezydenta, przyczyni się to do ustabilizowania sytuacji w NBP. - _ Jestem przekonany, że nawet w tak trudnym okresie, w jakim jest Polska, to działanie jest konieczne, bo chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy - _powiedział Komorowski.

W opinii Bronisława Komorowskiego Marek Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i przyczyni się do stabilizacji NBP.

dźwięk: IAR

Polityk PO zaprzeczył też, że jest to ukłon w stronę Lewicy. _ - Wydaje mi się, że widać gołym okiem, że nie jest to kandydatura partyjna, nie jest to kandydatura politycznie bardzo naznaczona obecną aktywnością, człowiek spoza układu partyjnego _ - podkreślił Komorowski.

Dodał, że jest przekonany i wydaje mu się rzeczą niemożliwą, aby kluby parlamentarne głosowały przeciwko kandydaturze Belki. Dodał, że szczególnie dotyczy to klubu Lewicy.

dźwięk: IAR

Podkreślił, że nie jest to kandydat partyjny, jest niezwiązany z bieżącą polityką.

Komorowski dodał, że sprawą kandydatury zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Jak ocenił, Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce, aby zostać szefem NBP.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiedział , że Marek Belka ustąpi ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego funduszu, ponieważ zgodził się kandydować na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

_ - Możemy potwierdzić, że Marek Belka, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, został kandydatem na prezesa polskiego banku centralnego i że pan Belka zgodził się na to. Zgodnie z procedurami MFW, pan Belka ustąpi natychmiast z funkcji dyrektora Departamentu Europejskiego _ - poinformowała rzeczniczka MFW.

Rostowski zadowolony z decyzji marszałka

Minister finansów pochwalił kandydaturę Marka Belki na prezesa NBP. _ - Pan profesor Belka jest ekonomistą o autentycznej renomie międzynarodowej. Ma olbrzymie doświadczenie w służbie publicznej w Polsce i co najważniejsze przez ostatnie półtora roku zdobył ogromne doświadczenie w MFW _ - powiedział Jacek Rostowski.

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW:

Minister Rostowski uważa, że ten kandydat zapewni apolityczność Narodowego Banku Polskiego.

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW:

Zdaniem ministra finansów dobrze, że szef banku centralnego jest wyznaczany teraz. _ - Od 10 kwietnia nie mamy prezesa NBP. Gdyby czekać na nowo wybranego prezydenta, to musielibyśmy czekać na zaprzysiężenie do 7 sierpnia. W sytuacji, w której z dnia na dzień natęża się kryzys europejskich finansów publicznych. Jest to sytuacja, w której byłoby groźne dla polskiej gospodarki trwać w sytuacji, w której nie mamy prezesa banku centralnego _ - wyjaśnił Rostowski.

Rostowski spodziewa się lepszej współpracy z NBP we wszystkich obszarach.

_ - Profesor Belka ma pragmatyczne podejście do gospodarki, rząd ma też pragmatyczne podejście, więc tutaj jest duża zbieżność _ - dodał.

Pawlak: Ta decyzja nie była konsultowana

_ - Marszałek Komorowski nie konsultował z PSL kandydatury Marka Belki na szefa NBP _ - powiedział szef ludowców Waldemar Pawlak.

PSL ocenia krytycznie szybki wybór prezesa NBP uważa, że należy wstrzymać się do wyborów prezydenckich - powiedział szef ludowców Waldemar Pawlak.

_ - Na mocy artykułu 131 Konstytucji, marszałek Sejmu tymczasowo wykonuje obowiązki prezydenta. W opinii konstytucjonalistów marszałek powinien powstrzymać się od działań, które nie są konieczne. W tych okolicznościach będziemy powoływać się na konstytucję mówiącą, że prezes powinien być powołany przez prezydenta mającego mandat _ - powiedział dziennikarzom.

_ - Mówiłem marszałkowi, aby w sprawie prezesa NBP zachować umiar i się nie spieszyć. Ta decyzja w sensie politycznym daleko wykracza poza artykuł 131, dla samej zasady należałoby to odłożyć do prezydenckich wyborów _ - dodał.

Pawlak zasugerował, że PSL może nie poprzeć Belki.

_ - PSL, kiedy Marek Belka był powoływany na prezesa rady ministrów oceniał to krytycznie i głosował przeciw _ - powiedział.

PiS przeciwne wyborowi prezesa NBP przed wyborami

PiS jest przeciwne wyborowi prezesa NBP przed wyborami prezydenckimi - powiedział rzecznik klubu PiSMariusz Błaszczak.

_ - Decyzja dziwi, ponieważ na dzisiejsze popołudnie marszałek zaprosił prezesa PiS na konsultacje w sprawie wyboru prezesa. Pan Marszałek, który jest tylko pełniącym obowiązki, w sytuacji, kiedy sytuacja NBP jest stabilna nie powinien wskazywać kandydata na prezesa. Nie ma potrzeby spieszyć się. Należy poczekać do wyborów prezydenckich. Prezesa powinien wskazać wybrany w demokratycznych wyborach, z mandatem społecznym prezydent RP _ - powiedział.

_ To pozwoli na stabilizację sytuacji w NBP _

Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz bardzo dobrze ocenia kandydaturę Marka Belki na szefa banku centralnego.

dźwięk: IAR

Zgodził się z opinią, że kandydatura ta przyczyni się do ustabilizowania sytuacji w NBP.

dźwięk: IAR

prof. Marek Belka

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)