Notowania

pieniądze
08.10.2008 13:31

Cały świat tnie stopy procentowe

Zmasowana akcja banków centralnych w Europie i USA świadczy o tym, jak poważny mamy kryzys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Banki centralne pod ogromną presją rynków finansowych zdecydowały o obniżeniu głównych stóp procentowych. Giełdy odrabiają straty.

Po fatalnym początku sesji na giełdach całego świata nastąpiła skoordynowana akcja banków centralnych. O godzinie 13 Europejski Bank Centralny oraz Rezerwa Federalna obniżyły stopy procentowe po 0,5 punktu procentowego. Obecnie główna stopa w USA wynosi 1,5 procent, a w strefie euro 3,75 procent.

Oprócz tych głównych instytucji do działań na swoich macierzystych rynkach przystąpiły również Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Kanady, Bank Anglii, Ludowy Bank Chin oraz bank centralny Szwecji - wszystkie obniżyły główną stopę o pół punktu procentowego. Wcześniej redukcji dokonał również bank w Australii.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Janusz Jankowiak komentuje decyzje banków - przeczytaj Mikrofon Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jankowiak;stopy;w;dol;i;co;dalej,171,0,375467.html )
* [ Jan Czekaj z RPP nie wie jeszcze, jak decyzje banków centralnych wpłyną na polskie stopy ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/obnizka;stop;na;swiecie;bedzie;miala;wplyw;na;rpp,167,0,375463.html )

Decyzja ta ma uspokoić rozchwiane rynku finansowe. Wspólna akcja banków centralnych może przynieść pozytywny efekt na rynkach kapitałowych. Natychmiast po decyzji europejskie indeksy giełdowe zaczęły odrabiać gigantyczne straty z poranka. Podrożała ropa i inne surowce.

O godzinie 13:39 indeks WIG20 notowany był na poziomie 2208 pkt co oznacza wzrost o 0,97 proc. Na minusie nadal jednak znajdują się pozostałe indeksy. Obroty na całym rynku wzrosły do ponad 1,26 mld zł. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o sytuacji na GPW.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

*Paweł Satalecki, Money.pl * Nastąpiło niesamowite wydarzenie w historii rynków kapitałowych. Banki centralne na całym świecie, jak jeden mąż, zdecydowały się obniżyć stopy. Akcja świadczy o powadze sytuacji. Władze monetarne sięgnęły do najprostszych i zarazem najskuteczniejszych metod. Myślę, że to decyzja chwili, której skutki są w stu procentach przemyślane pod względem swoich konsekwencji. Główna stopa procentowa w USA wynosi już 1,5 procent - mało, bardzo mało. Czy dolar osłabi się jeszcze bardziej? Co z ropą, co z inflacją? Czy ktoś potrafi to teraz wytłumaczyć? Jedno jest pewne - giełdy, jak oszalałe odbiły w górę. WIG z kilkuprocentowych spadków wyszedł na plus. Kontrakty w USA zyskują już ponad 2 procent na wartości. Jedno jest pewne - banki uratowały inwestorów. Na razie, bo ta skoordynowana akcja świadczy o tym, jak poważnego kryzysu jesteśmy świadkami. |

Tagi: pieniądze, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz