Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Chiński ICBC - największy bank świata

0
Podziel się:

Akcje Industrial & Commercial Bank of China zyskały wczoraj na wartości, a kapitalizacja spółki prześcignęła amerykańską Citigroup.

Chiński ICBC - największy bank świata
(PAP / EPA)

*Akcje Industrial & Commercial Bank of China zyskały wczoraj na giełdzie w Szanghaju 2,6 proc. na wartości, a kapitalizacja spółki prześcignęła amerykańską Citigroup. *

Z ceną 5,84 juanów za sztukę, kapitalizacja banku wyniosła 246 mld dolarów, dzięki czemu zdetronizował amerykańskiego giganta finansowego - Citigroup, którego rynkowa wartość wyniosła 244 mld.

Analitycy zwracają uwagę, że chiński bank, jeśli nie jest przez inwestorów przeceniony, to kupują oni jego akcje z myślą o przyszłości. W zeszłym roku Citigroup wypracowała zyski trzykrotnie wyższe od ICBC, który jest notowany na giełdzie od 10 miesięcy.ZOBACZ TAKŻE:

Giełda jest jednak bardzo entuzjastyczna wobec prywatyzowanych chińskich instytucji. Już podczas debiutu ICBC zgarnął z parkietu rekordowe 22 miliardy dolarów.

Bank ma 18 tys. oddziałów. W prospekcie emisyjnym podał, że obsługuje 150 milionów klientów indywidualnych i 2,5 biznesowych. ICBC szacuje, że zysk w pierwszym kwartale wzrósł w porównaniu z zeszłym rokiem o 50 proc. do 37,5 mld juanów, czyli 5 mld dolarów.

Zmiana na pozycji globalnego lidera w bankowości odzwierciedla galopujący wzrost chińskich spółek. Obecnie aż trzy z 10 spółek o największej kapitalizacji jest notowane w Państwie Środka.

W ciągu ostatnich dwóch lat na giełdę weszły trzy z czterech największych chińskich banków, które wcześniej należały do państwa. Fala prywatyzacji źle zarządzanych banków rozpoczęła się po tym, jak Pekin stracił 500 mld dolarów udzielając przedsiębiorstwom kredytów, których te nie mogły spłacić.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)