Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część BPH do sprzedaży po podziale banku

0
Podziel się:

UniCredit sprzeda 200 oddziałów działających pod marką BPH na rzecz niezależnego trzeciego podmiotu. Zrobi to po podziale banku, co ma umożliwić nowelizacja prawa bankowego, albo przez sprzedaż zorganizowanej części mienia BPH. Tak wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Szałamachy. /ISB/

Część BPH do sprzedaży po podziale banku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

UniCredit sprzeda 200 oddziałów działających pod marką BPH na rzecz niezależnego trzeciego podmiotu. Zrobi to po podziale banku, co ma umożliwić nowelizacja prawa bankowego, albo przez sprzedaż zorganizowanej części mienia BPH. Tak wynika z wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Szałamachy.

"Transakcja będzie zrealizowana przez podział lub przez sprzedaż zorganizowanej części mienia BPH” - mówi Szałamacha.

Wcześniej Szałamacha informował posłów z sejmowej komisji skarbu, że zdaniem MSP i rządu powinna być otwarta ścieżka podziału banku. "Taką możliwość chcemy stworzyć przez nowelizację prawa bankowego" - mówił.

Zaznaczył jednak, że transakcja może nastąpić różnymi ścieżkami. "Następnie ten niejako mniejszy BPH zostanie sprzedany przez UCI w maksymalnie otwartym procesie wybranemu w transparentnym przetargu inwestorowi” - wyjaśnił. "Zakładam, że bank zostanie sprzedany podmiotowi, który zaoferuje najwyższa cenę" - dodał.

Wiceminister spodziewa się, iż projekt nowelizacji prawa bankowego, który umożliwiłby podział banków, może trafić pod obrady rządu w przyszły wtorek. Obecnie polskie prawo bankowe nie przewiduje możliwości podziału banków. Są jedynie przepisy, które pozwalają łączyć banki.
Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podpisało tydzień temu porozumienie z włoskim UniCredito Italiano w sprawie banków Pekao SA i BPH.

Porozumienie zakłada, że UniCredit pozbędzie się w ciągu 30 miesięcy 200 oddziałów działających pod marką BPH na korzyść niezależnego trzeciego podmiotu. Te 200 oddziałów wybranych zostanie spośród istniejących już oddziałów banków Pekao SA i BPH. Głównym parametrem branym pod uwagę przez UniCredit w procesie wyboru oddziałów do wydzielenia będzie to, w jakim stopniu pokrywa się ich zasięg dystrybucyjny.

5 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostało parafowane porozumienie polskiego rządu z UniCredito Italiano przewidujące m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku. Podano wówczas, że pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA, a pracownicy otrzymają dwuletnie gwarancje zatrudnienia. Porozumienie przewiduje ponadto prawo Ministerstwa Skarbu Państwa do mianowania dwóch członków rady nadzorczej BPH.

Tego samego dnia wieczorem Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wydała zgodę na wykonywanie przez UCI praw głosów z 71,03% akcji Banku BPH, przejętych wraz z niemiecką grupą HVB. Zgoda komisja była niezbędna do przeprowadzenia fuzji banków Pekao SA i BPH.

Początkiem sporu była fuzja włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB (do którego należał BPH). Dotychczas na plan połączenia nie zgadzał się polski rząd, który twierdził, że fuzja banków na rynku polskim stanowiłoby złamanie umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku, w której UCI zobowiązało się nie prowadzić inwestycji konkurencyjnych wobec Pekao SA w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)