Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
30.11.2018 13:34

Deutsche Bank na giełdowym dnie. Ponad miliard euro wyparowało w dwa dni

Ostatnie lata dla Deutsche Banku upływają na płaceniu kar za afery. Od 2008 roku poszło już na to 18 mld euro. A dwa dni temu okazało się, że to jeszcze nie koniec. Akcjonariusze nie wytrzymali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcin Stępień / Agencja Gazeta)
Afera za aferą. Deutsche Bank w ostatnich latach wydał w ich wyniku 18 mld euro

Deutsche Bank to największy bank w Niemczech. Z 1,3 bln euro aktywów na koniec września ustępuje w Europie tylko brytyjskiemu HSBC i francuskim: BNP Paribas i Credit Agricole. Ale czas świetności skończył się odkąd zaczęły jedna po drugiej wybuchać afery.

W piątek akcje DB spadły po raz pierwszy w historii po niżej 8 euro, a wartość banku zeszła poniżej 17 bln euro. W ciągu dwóch dni zmniejszyła się o aż 1,2 mld eur.

Łącznie bank zapłacił od 2008 roku już 18 mld euro kar na całym świecie, z czego w ubiegłym roku 6,4 mld, a w bieżącym roku 0,9 mld.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to po trzech latach strat, kiedy DB łącznie wpisał sobie na minus razem prawie 9 mld euro, wydawało się, że powoli będzie wychodzić na prostą. W tym roku w ciągu trzech kwartałów miał zysk 812 mln euro.

Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Ale okazuje się, że to nie koniec niemiłych niespodzianek. W czwartek doszło do przeszukania sześciu biur banku we Frankfurcie. 170 akcjonariuszy policji kryminalnej, prokuratorów i inspektorów podatkowych zainteresowanych było praniem nawet 150 mld dol. brudnych pieniędzy.

Sprawa dotyczy głośnej afery Panama Papers - donosi agencja Reuters. Śledczy badają działania dwóch pracowników banku, którzy mieli pomagać klientom w zakładaniu firm służących do prania brudnych pieniędzy. Służby zabezpieczają dokumenty z tym związane.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku wyszło na jaw, że z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło około 11,5 miliona dokumentów, które pokazują, jak znani i bogaci ukrywają przed fiskusem pieniądze w rajach podatkowych. W związku ze skandalem wokół Panama Papers rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe.

##Grzechy przeszłości

Prezes Christian Sewing jest już czwartym szefem instytucji w ostatnich trzech latach. Od momentu gdy trafił na stanowisko 8 kwietnia do końca listopada akcje banku spadły o aż 30 proc. Musi się znowu mierzyć z negatywnymi wiadomościami, rosnącymi kosztami finansowania i spadkiem przychodów, czyli z tym samym, z czym zmagał się jego poprzednik - ocenia Bloomberg.

Deutsche Bank już od długiego czasu na polu prawnym realizuje zadośćuczynienia za grzechy przeszłości. Ale odkąd zarząd przejął Sewing pojawiły się nowe problemy. Chodzi o rolę banku w skandalu z praniem brudnych pieniędzy przez Danske Bank a teraz o oskarżenie, że nie raportował dowodów prania pieniędzy, co zawierały dokumenty, które wyciekły do mediów jeszcze w 2016 roku (Panama Papers).

Sewing zrezygnował dotąd ze współpracy z dwoma członkami zarządu. Osoby bliskie sprawie twierdzą, że policzone są też dni kolejnego - Sylvie Matherat.

Sewing zapewnia regulatorów, w tym Fed, że Deutsche Bank podchodzi serio do naprawy wewnętrznych mechanizmów kontroli, na równi z dbaniem o stabilizację kapitałową. Podczas trwania przeszukań w oddziałach banku w czwartek, prezes rozmawiał z wiceprezesem Fed do spraw nadzoru, Randalem Quarlesem.

Sewing prosi akcjonariuszy o cierpliwość. Do końca 2019 roku ma zamiar wdrożyć strategię zorientowaną na cięcia zatrudnienia, wycofywania kapitału z niezyskownych przedsięwzięć i przekierowania go do segmentów bardziej stabilnych, jak bankowość transakcyjna i zarządzanie aktywami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, deutsche bank, panama papers, pranie brudnych pieniędzy, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

Lech BiałeckiNie szkodzi, Niemcy wpompują w niego grubą państwową kasę i będzie ok, Timmermans powie że to konieczna pomoc i nie będzie robił problemów. Chętnie … Czytaj całość

30-11-2018

MS"170 akcjonariuszy policji kryminalnej" - Akcjonariuszy? To gdzie można kupić akcje tej policji? :-p

01-12-2018

Kawał na koniecPejsy są specami od KAMFORY tj. znikania bez śladu i do wyjaśniania seryjnych samobójców . Bo siedzą w tym po uszy z pej.... . Tu za wiele nie można … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)