Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HSBC: pogorszyła się sytuacja na rynkach wschodzących

0
Podziel się:

Lipcowy odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej dla krajów rynków
wschodzących ukształtował się na poziomie poniżej 50 pkt - informuje HSBC.

HSBC: pogorszyła się sytuacja na rynkach wschodzących
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Lipcowy odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej dla krajów rynków wschodzących ukształtował się na poziomie poniżej 50 pkt, co wskazuje na pogorszenie się sytuacji gospodarczej w tych krajach - podał bank HSBC w komunikacie.

Z opublikowanych przez HSBC i Markit Economics danych wynika, że wskaźnik rynków wschodzących (EMI) kalkulowany na bazie danych PMI z 16 gospodarek rozwijających się, w tym z Polski, ukształtował się w lipcu na poziomie 49,4 (wobec 50,6 w czerwcu).

Zgodnie z komentarzem HSBC to pierwszy odczyt tego wskaźnika poniżej 50 punktów (granicy oddzielającej obszar rozwoju od obszaru spadków) od kwietnia 2009 roku oraz najsłabszy pokryzysowy wynik. Według banku wskazuje on na pogorszenie sytuacji gospodarczej na rynkach wschodzących.

_ Rynki wschodzące nie odczuwają jeszcze pozytywnego wpływu poprawy popytu w USA, Europie i Japonii. W lipcu producenci z tych rynków doświadczyli spadku nowych zamówień eksportowych czwarty miesiąc z rzędu. Jednocześnie widoczne są sygnały wskazujące na krajowe zawirowania wpływające na wzrost gospodarczy _ - powiedział cytowany w komunikacie współzarządzający zespołem analityków HSBC ds. Azji Frederic Neumann.

_ Głównym czynnikiem ryzyka dla rynków wschodzącym jest w tym momencie to,że cykliczne osłabienie w sektorze przemysłowym oraz słabsza aktywność sektora usługowego doprowadzą ostatecznie do osłabienia na rynku pracy - dodał . Wskazał, że na przykład zatrudnienie w sektorze przemysłowym w Chinach, Brazylii, Rosji,Polsce i Korei już zaczęło spadać, podczas gdy w większości przypadkówzatrudnienie w sektorze usługowym nadal rośnie, ale tempo tego wzrostu słabnie. _

_ Pogarszające się perspektywy w obszarze zatrudnienia mogą zaważyć na poziomie wydatków gospodarstw domowych, niwecząc poprawę oczekiwaną w związku ze złagodzeniem inflacji cen dóbr konsumpcyjnych na większości rynków wschodzących. Pewne pocieszenie może stanowić względna stabilność indeksu nastrojów dot. poziomu produkcji w perspektywie 12 miesięcy (HSBCEmerging Markets Future Output Index). Wskaźnik ten uległ niewielkiemu osłabieniu w przypadku producentów, umocnił się natomiast w przypadkudostawców usług. Sugeruje to względny optymizm wśród firm dotyczący perspektyw wzrostu rynków wschodzących w kolejnych 12 miesiącach - _ ocenił Frederic Neumann.

HSBC w komunikacie podał, że wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2013 roku wzrósł do 51,1 pkt. z 49,3 pkt. w czerwcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne zaskakujące dane z USA. S&P500 powyżej 1700 punktów Amerykańskie indeksy za sprawą mocnych argumentów ruszyły do ataku na rekordowe poziomy.
Dobre dane z gospodarki. A Wall Street... W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończyła się sesja na Wall Street.
Koniec kryzysu w Unii? Pierwsze sygnały Nastroje w sektorze prywatnego przemysłu są najlepsze od półtora roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)