Notowania

aiib
08.04.2015 07:23

Iran będzie współzałożycielem megabanku

Gotowość członkostwa w banku zgłosiło 35 krajów, m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Duda - Fotolia.com)

Kraje, które będą udziałowcami powstającego z inicjatywy Chin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), w tym W. Brytania, Francja, Niemcy i Włochy, zgodziły się, aby Iran został współzałożycielem tej instytucji - podała agencja Xinhua.

Reuters zauważa, że Chiny i Iran łączą bliskie stosunki dyplomatyczne, ekonomiczne, handlowe i energetyczne. Państwa, które stworzą AIIB, podjęły też decyzję, by współzałożycielem zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie.

AIIB ma powstać do końca roku, a jego siedzibą będzie Pekin. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury.

Gotowość członkostwa w banku zgłosiło 35 krajów, m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Birma, Singapur czy Wietnam. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA. Ostateczny termin zgłoszeń dla państw pragnących stać się udziałowcami banku minął 31 marca.

Kraje, które zgłoszą się po tym terminie, będą miały mniej do powiedzenia w kwestiach zarządzania. 15 kwietnia Chiny potwierdzą liczbę krajów współzałożycieli AIIB. Stany Zjednoczone, które uważają, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa, usiłowały początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB.

Zdaniem USA bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Władze Chin przekonują z kolei, że AIIB będzie raczej uzupełniał te instytucje finansowe, w których dominującą rolę odgrywają USA i Japonia, a nie z nimi konkurował. Nowy bank planuje zainwestować 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie.

Jak pisał "Financial Times", AIIB to element szerszej strategii Chin polegającej na tworzeniu nowych instytucji finansowych i gospodarczych, które zwiększą międzynarodowe wpływy Pekinu. Obecnie między Chinami a USA trwa rywalizacja o to, kto w ciągu najbliższych dziesięcioleci będzie określał zasady gospodarcze i handlowe w Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przeciw USA? Dołączy do megabanku Chodzi o Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych. Waszyngton ostro krytykuje projekt.
Chińska alternatywa dla Banku Światowego Już 40 krajów zgłosiło chęć udziału w powstającym z inicjatywy Pekinu Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Izrael będzie inwestował w Azji. Dołącza do AIIB Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie.
Tagi: aiib, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz