Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosekwencje afery szpiegowskiej dla USA

0
Podziel się:

Doniesienia o tym, że sieć SWIFT jest na celowniku amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pojawiły się w prasie na początku września.

Kosekwencje afery szpiegowskiej dla USA
(Digitale Gesellschaft/CC/Wikimedia)
bETQXpnp

_ Jeśli potwierdzą się doniesienia, że amerykański wywiad szpiegował dane w sieci SWIFT, to zawieszona może zostać umowa UE z USA o dostępie do tych danych _- powiedziała we wtorek unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem

Doniesienia o tym, że sieć SWIFT, która pośredniczy w transakcjach między tysiącami banków, jest na celowniku amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pojawiły się w prasie na początku września. Pisał o tym niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, powołując się na dokumenty przekazane przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena.

Malmstroem powiedziała we wtorek europosłom z parlamentarnej komisji swobód obywatelskich (LIBE), że w połowie września zwróciła się do amerykańskiego podsekretarza skarbu Davida Cohena z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie, ale na razie nie otrzymała od amerykańskich władz satysfakcjonującej odpowiedzi. _ Potrzebujemy dodatkowych informacji i wyjaśnień _ - zaznaczyła.

bETQXpnr

Niektórzy europosłowie domagali się jednak zawieszenia, a nawet zerwania podpisanej w 2010 r. umowy z USA, dotyczącej przekazywania amerykańskiemu ministerstwu skarbu za pośrednictwem SWIFT danych finansowych z UE w ramach programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP). Zgodnie z umową dane te mogą być wykorzystywane jedynie w walce z terroryzmem.

Sprawozdawca PE ws. tej umowy, niemiecki liberał Alexander Alvaro powiedział, że jego zdaniem zawieszenie porozumienia _ to minimum _. W podobnym tonie wypowiedziała się holenderska liberałka Sophie in' t Veld. _ Amerykanie nie odrzucają zarzutów o włamanie się na serwery SWIFT i dlatego dla mnie porozumienie TFTP jest martwe _ - oświadczyła.

Komisarz Malmstroem przypomniała, że decyzję o wypowiedzeniu umowy TFTP muszą podjąć jednomyślnie państwa członkowskie. _ Nie jesteśmy na razie na tym etapie _ - podkreśliła. _ Jeśli doniesienia o tym, że NSA miała bezpośredni dostęp do danych SWIFT, okażą się prawdziwe, będzie to oznaczało, że naruszone zostało porozumienie między UE a USA, a naruszenie może prowadzić do zawieszenia (umowy TFTP - PAP) _ - powiedziała Malmstroem.

Blanche Petre, która jest głównym radcą prawnym w firmie SWIFT, poinformowała, że dotychczas nie pojawiły się dowody na to, by _ ktoś bez pozwolenia dostał się _ do danych bankowych. Zapewniała, że dla mającej siedzibę w Belgii firmy ochrona prywatności jest priorytetem.

bETQXpnx

Także szef Europolu Rob Wainwright powiedział, że _ nie ma żadnych dowodów na to, iż USA złamały umowę TFTP _. Dodał, że żaden z krajów UE nie zwrócił się do Europolu z prośbą o zbadanie doniesień o szpiegowaniu.

Wainwright zaznaczył, że Europol _ nie ma mandatu na badanie spraw dotyczących szpiegostwa czy nielegalnych działań rządów _. W związku z doniesieniami o prowadzonej przez NSA inwigilacji elektronicznej eurodeputowani domagali się już zawieszenia umowy z USA o wymianie danych pasażerskich (PNR), a także wstrzymania negocjacji umowy o wolnym handlu.

Czytaj więcej w Money.pl
Są kolejne ofiary amerykańskiej inwigilacji Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.
Jest reakcja Francji na inwigilację przez USA Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji elektronicznej PRISM.
Merkel za globalną ochroną danych w sieci Kanclerz Niemiec opowiedziała się na łamach "Welt am Sonntag" za zawarciem globalnego porozumienia w sprawie ochrony danych
bETQXpnS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)