Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa polityka finansowa Watykanu. Przejrzystość, spójność i rygor

0
Podziel się:

Watykański Sekretariat do spraw Ekonomii, czyli odpowiednik ministerstwa finansów, przygotował dla instytucji za Spiżową Bramą podręcznik zarządzania wydatkami i planowania budżetu.

Nowa polityka finansowa Watykanu. Przejrzystość, spójność i rygor
(Vandeville Eric/ABACA/EAST NEWS)

Watykański Sekretariat do spraw Ekonomii, czyli odpowiednik ministerstwa finansów, przygotował dla instytucji za Spiżową Bramą podręcznik zarządzania wydatkami i planowania budżetu. Kryteria nowej polityki to: przejrzystość, spójność i rygor.

Chodzi o _ zdrowe _ administrowanie środkami finansowymi i o dostosowanie tej praktyki do międzynarodowych standardów - wyjaśnił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, kardynał George Pell.

Nowa polityka finansowa Stolicy Apostolskiej, zreformowana na polecenie i z inicjatywy papieża Franciszka, wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Przyświecają jej, jak zauważają watykaniści, hasła przejrzystości, spójności i surowej dyscypliny budżetowej.

Celem wielkiej reformy papieża - pierwszej już zrealizowanej od początku jego pontyfikatu - jest racjonalizacja wydatków i ich redukcja zgodnie z zasadą: więcej Ewangelii, mniej biurokracji.

Podręcznik, zaaprobowany przez Franciszka, otrzymały wszystkie kongregacje, papieskie rady i inne watykańskie urzędy. W tekście zawarto kryteria opracowania budżetów, tak by były one zgodne z wewnętrznymi zasadami przejrzystości, jak i z wymogami międzynarodowymi. Jako kryteria te kardynał Pell wskazał: wydajność, mądrość i roztropność.

Zgodnie z rozporządzeniem, wszystkie instytucje Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego muszą mieć spójne i transparentne budżety. Ponadto _ mowa jest o kompetencjach i obowiązkach osób, którym powierzono zasoby Kościoła _ - poinformował kardynał Pell w Radiu Watykańskim.

Położono nacisk na konieczność takiego planowania budżetu, dzięki któremu posiadane środki będą wykorzystywane w najlepszy sposób na posługę Kościoła - podkreśliła papieska rozgłośnia.

Zapowiedziano też, że przeglądu skonsolidowanego budżetu dokona wielka specjalizująca się w tym międzynarodowa firma.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjątkowo dziurawy budżet Stolicy Apostolskiej Wśród największych wydatków wymieniono utrzymanie personelu, liczącego 2886 osób.
Papież Franciszek walczy o reformy w Watykanie To będzie jeden z najbardziej intensywnych tygodni Franciszka, zdeterminowanego, by gruntownie przebudować watykańskie urzędy i zmienić ich oblicze oraz usprawnić funkcjonowanie rządu Kościoła.
Papież znakomicie się sprzedaje. Wbrew woli Popularność, jaką się cieszy się papież całkowicie wbrew jego woli uruchomiono ogromny przemysł pamiątek i wydawnictw z nim związanych.
Burmistrz Rzymu w konflikcie z kurią. Powód Kuria biskupia w Rzymie uznała za "afront instytucjonalny" i prowokację inicjatywę władz Wiecznego Miasta o przepisaniu do akt stanu cywilnego związków homoseksualnych, zawartych poza granicami Włoch.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)