Notowania

kredyt we frankach
22.07.2011 16:15

PJN sprawdza czy banki nie naruszają praw konsumenckich kredytobiorców

W ciągu ostatnich tygodni pojawiały się informacje, że banki ciężar ryzyka związanego ze wzrostem kursu franka będą chciały przerzucić na kredytobiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Klub PJN zwrócił się w piątek m.in. do prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, by sprawdziła, czy banki nie naruszają praw konsumenta, żądając dodatkowych opłat od kredytobiorców, którzy wzięli pożyczkę we frankach szwajcarskich.

PJN zwróciło się z pismami w tej sprawie także do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Stanisława Kluzy oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz.

_ - Zwracamy się o zbadanie, czy w związku ze wzrostem kursu franka, niektóre banki, żądając dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców - opłat, nie naruszają praw konsumenta. W ciągu ostatnich tygodni pojawiały się informacje, że banki ciężar ryzyka związanego ze wzrostem kursu franka będą chciały przerzucić na kredytobiorców _ - podkreślono w piśmie.

Dziennik _ Fakt _ napisał w piątek, że _ bankowcy właśnie szykują pisma dla 200 tysięcy rodzin zadłużonych we frankach, których kredyt po wzroście kursu szwajcarskiej waluty przekroczył wartość kupionego mieszkania _. _ Kredytobiorcy będą zmuszeni dopłacić bankowi nawet po kilkanaście tysięcy złotych _ - podkreśla gazeta.

Poseł PJN Tomasz Dudziński zauważył na konferencji prasowej pod UOKiK, że _ coraz ciemniejsze chmury _ zbierają się nad kredytobiorcami, którzy pobrali kredyt we frankach szwajcarskich. _ - O tym, że wzrosła rata z uwagi na wzrost kursy wie każdy. Dziś prasa donosi, że kredytobiorcy będą w coraz trudniejszej sytuacji, ponieważ banki częściej domagają się dodatkowych ubezpieczeń oraz opłat _ - mówił.

Według Dudzińskiego żądanie dodatkowych opłat przez banki jest _ próbą przerzucania ryzyka kredytowego na słabszą stronę umowy kredytowej, czyli na klienta banku _. _ To niedopuszczalna praktyka, która może narazić wiele osób na znaczne uszczuplenie ich budżetów _ - dodał.

_ - Jeśli banki do rosnącego kursu franka, raty kredytowej, nakładają dodatkowe kwoty rzędu 500-1000 złotych plus opłaty manipulacyjne, to niektóre osoby mogą mieć problem ze spłatą kredytu. Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw, czyli osób, którym niedawno urodziły się dzieci _ - podkreślił Dudziński.

- Jak zaznaczył, osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach często uważały to _ za dar od Boga _. _ Zdarzało się jednak, że nie czytały dokładnie umów, które są skomplikowane. Nie zawsze osoba, nieznająca prawa, wie, jakie grożą jej konsekwencje po zaciągnięciu pożyczki _ - stwierdził.

PJN zaproponowało w czerwcu, by rząd i banki porozumiały się, tak aby Polacy mogli spłacać raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich po stałym kursie do 2015 roku. Różnicę w kursie pokrywałby Skarb Państwa, a po 2015 roku zwracałby ją kredytobiorca.

W piątek, według tabeli kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych NBP, kurs franka szwajcarskiego wynosił 3,3564.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t130681.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/apel;o;zderzenie;kosztow;budowy;autostrad,33,0,807201.html) Apel o zderzenie kosztów budowy autostrad Chcemy, żeby Cezary Grabarczyk powiedział Polakom, dlaczego budujemy tak drogo - mówią politycy PJN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t131984.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;pjn;liderzy;na;celowniku;pis;i;po,43,0,805419.html) Koniec PJN? Liderzy na celowniku PiS i PO Platforma Obywatelska jest zainteresowana Pawłem Poncyljuszem i Pawłem Kowalem. PiS - Tomaszem Dudzińskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t139559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pjn;przeciw;prywatyzacji;grupy;lotos;sa,201,0,874185.html) PJN o prywatyzacji. Za, ale przeciw Zdaniem partii, rząd powinien dążyć do konsolidacji gdańskiej spółki z koncernem PKN Orlen.
Tagi: kredyt we frankach, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz