Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Połączenie BZ WBK i Kredyt Banku. To będzie trzeci bank w Polsce

0
Podziel się:

Bank, którego właścicielem będzie hiszpański Santander w wyniku fuzji będzie mieć 900 oddziałów i 3,5 mln klientów.

Połączenie BZ WBK i Kredyt Banku. To będzie trzeci bank w Polsce
(materiały prasowe BZ WBK)

Kredyt Bank i Bank Zachodni WBK połączą się w jeden. Hiszpańscy i belgijscy zawarli porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad fuzją. Takie porozumienie podpisały również zarządy obu banków.

[Aktualizacja: godz. 17:37]

_ - Hiszpański Santander konsoliduje pozycję w Polsce - tak porozumienie Banco Santander z belgijską grupą KBC ws. fuzji Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku - _komentuje hiszpański dziennik _ El Pais _.

_ - Dzięki tej transakcji, Banco Santander znacząco wzmocni swoją obecność w Polsce, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Europie, osiągając masę krytyczną, jakiej poszukujemy na naszych kluczowych rynkach (...). Operacja ta odzwierciedla również elastyczność i inne zalety modelu spółek naszej grupy. (...) Od samego początku będziemy generować zyski dla akcjonariuszy Banco Santander i podmiotu powstałego w wyniku fuzji, z czasem stworzymy silniejszy bank dla polskich klientów i pracowników - _ cytuje E. Botina _ El Pais _.

W wyniku fuzji powstanie trzecia co do wielkości – pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów – instytucja finansowa w Polsce. Połączony podmiot będzie obsługiwać ponad 3,5 mln klientów w swoich 900 oddziałach.

- _ Dzisiejsze porozumienie zmieni polski rynek finansowy. Kredyt Bank stanie się w ten sposób częścią jednej z trzech najistotniejszych instytucji finansowych, stwarzając jej klientom nowe możliwości. Połączony bank będzie miał większe zdolności konkurowania, a to oznacza jeszcze szerszą i lepszą ofertę produktów i usług _ – powiedział Maciej Bardan, prezes zarządu Kredyt Banku.

Banco Santander to jeden z największych banków w Europie, dynamicznie rozwijający się również w Polsce. Wraz z tą transakcją Banco Santander zwiększy obecność w Polsce, jednym ze swoich rynków podstawowych, zaznaczając tym samym długoterminowe zaangażowanie w tym rejonie.

W następstwie połączenia, Banco Santander obejmie około 76,5 proc. akcji połączonego banku, KBC około 16,4 proc., pozostałe udziały przypadną inwestorom mniejszościowym. Banco Santander zobowiązał się, że bezpośrednio po połączeniu pomoże KBC w obniżeniu udziału KBC w połączonym banku z 16,4 do poziomu poniżej 10 procent. W tym celu, Banco Santander będzie dążyć do zaoferowania tych akcji inwestorom.

Banco Santander posiada obecnie 96,25 proc. akcji BZ WBK; 3,75 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. KBC NV z grupy KBC Group NV posiada 80 proc. akcji Kredyt Banku.

Ponadto, aby pomóc KBC we wspomnianym obniżeniu zaangażowania, Banco Santander zobowiązał się do nabycia do 5 proc. udziałów w połączonym banku. Ponadto, zamiarem KBC jest zbycie swoich pozostałych udziałów, z myślą o maksymalizacji ich wartości.

_ - Dzięki tej transakcji Banco Santander znacząco wzmocni swoją obecność w Polsce, będącej jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w Europie, osiągając masę krytyczną, do jakiej dążymy na naszych rynkach kluczowych _ - poinformował cytowany w komunikacie Emilio Botin, prezes Banco Santander.

_ - Od samego początku będziemy generować wartość dla akcjonariuszy Banco Santander, jak również dla akcjonariuszy połączonego banku oraz stworzymy silniejszą instytucję dla klientów i pracowników w Polsce _ - dodał.

Dla KBC transakcja jest kolejnym etapem realizacji planu strategicznego, uzgodnionego z Komisją Europejską, który ma umożliwić zwrot pomocy publicznej otrzymanej przez grupę.

Połączenie uzależnione jest od uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgody na koncentrację. Komisja zapowiedziała, że przy rozpatrywaniu wniosku w sprawie połączenia, będzie kierować się zasadami, na jakich funkcjonuje w Polsce grupa UniCredit.

_ - Z uwagi na wielkość banku po ewentualnym połączeniu, przy rozpatrywaniu wniosku i ocenianiu zobowiązań inwestorskich punktem odniesienia dla KNF będą zasady na jakich funkcjonuje w Polsce grupa UniCredit - większościowy udziałowiec Banku Pekao SA _ - podał KNF w komunikacie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)