Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP zaczeka z dalszymi podwyżkami stóp

0
Podziel się:

RPP ich nie wyklucza, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu, by się pogorszyły.

RPP zaczeka z dalszymi podwyżkami stóp
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

_ - Rada Polityki Pieniężnej zamierza poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych, jednak nie wyklucza dalszego dostosowania, jeśli perspektywy powrotu inflacji do celu, by się pogorszyły _ *- powiedział prezes NBP Marek Belka. *

_ - Zamierzamy poczekać z dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Nie wykluczamy jednak dalszego dostosowania, jeśli okaże się, że perspektywy powrotu inflacji do celu by się pogorszyły _ - mówił prezes banku centralnego.

Belka poinformował, że niedługo RPP zrezygnuje z publikowania w comiesięcznych komunikatach akapitów poświęconych kwestii sytuacji finansów publicznych, akcji kredytowych oraz przystąpienia Polski do ERM2.

_ - Chcemy zasygnalizować i podkreślić, że nie będzie to oznaczać zmiany naszych poglądów. Zamierzamy w pewnym momencie zrezygnować z tych trzech akapitów. Nie wiemy, kiedy nastąpi ta zmiana. Rezygnacja nie będzie oznaczała zmian naszych poglądów w tych sprawach _ - powiedział Belka.

Członkini Rady Anna Zielińska-Głębocka dodała, że RPP rozważała także inne ścieżki zacieśniania polityki monetarnej.

_ - Rozważaliśmy różne warianty zacieśniania. To przyspieszenie jest najkorzystniejsze, bo inflacja bazowa zaczęła rosnąć, co sprawiło pewne "rozlanie" efektów cenowych. Liczymy, że nasza dość ostra reakcja przyniesie efekty, choć to nie będą efekty natychmiastowe, one się ujawniają po kilku kwartałach. Liczymy, że nasza działalność przyniesie skutki pozytywne _ - powiedziała na konferencji Zielińska-Głębocka.

Zdaniem Belki wysoki poziom inflacji jest powodem serii podwyżek stóp procentowych, która na posiedzeniu w czerwcu została _ skonkludowana _.

_ - Nasza projekcja PKB i inflacji będzie dostępna za trochę ponad miesiąc. Wtedy będziemy mieć pełniejszy obraz tego, co możemy sądzić o przyszłości i ona prawdopodobnie będzie jednym z czynników, które weźmiemy pod uwagę przy następnych decyzjach na "tak" lub "nie". Ja myślę, że stopa inflacji jest dziś wystarczająco wysoka, żeby usprawiedliwić taką serię podwyżek, którą dzisiaj żeśmy skonkludowali _ - powiedział Belka.

_ - Generalnie myślę, że polska gospodarka rozwija się w miarę przyzwoicie. Nie przewidujemy żeby oczekiwało nas jakieś gwałtowne osłabienie wzrostu gospodarczego, co nie znaczy, że w przyszłym roku nie możemy pewnego osłabienia wzrostu PKB doświadczyć, ale nie spodziewamy się dramatu _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/belka;podwyzek;bedzie;tyle;ile;potrzeba,10,0,832266.html) Belka: Podwyżek będzie tyle ile potrzeba W opinii szefa NBP, możliwe jest, że inflacja zacznie spadać już w maju. Zapowiada podwyżki stóp, ale zaznacza, że woli _ prowadzić politykę pieniężną skalpelem, a nie młotem pneumatycznym _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t139246.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskoczeni;analitycy;krytykuja;kontrowersyjna;decyzje;rpp,226,0,827618.html) Zaskoczeni analitycy krytykują kontrowersyjną decyzję RPP Wczoraj w RPP zwyciężyło _ stronnictwo balcerowiczowskie _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)