Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd szykuje podatek bankowy. W tym roku?

0
Podziel się:

Resort finansów nie wypracował jeszcze modelu opodatkowania nowym podatkiem.

Rząd szykuje podatek bankowy. W tym roku?
(ElsvanderGun/iStockphoto)

_ - Ministerstwo Finansów nie wypracowało jeszcze modelu opodatkowania w tzw. podatku bankowym, jednak rozważa podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem podatku jeszcze w 2011 roku _- poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

_ - Na obecnym etapie prac nad problematyką opodatkowania sektora bankowego nie jest możliwe wskazanie dokładnej stawki opodatkowania, ani też precyzyjne określenie jego podstawy _ - napisał Daniluk w odpowiedzi na interpelację poselską.

_ - Należy zauważyć, że w dyskusjach na forum unijnym oraz w rozwiązaniach przyjętych przez inne kraje najczęściej pojawiają się poniższe modele opodatkowania: suma bilansowa ogółem; suma bilansowa pomniejszona o fundusze własne, zabezpieczone depozyty oraz niektóre inne pozycje zobowiązań; wielkość depozytów i całkowity wymóg kapitałowy _ - dodał.

Wiceminister poinformował również, że po przeprowadzeniu stosownych analiz różnych możliwych modeli tzw. podatku bankowego, rozważa się możliwość rozpoczęcia prac legislacyjnych nad wprowadzeniem tego podatku - po akceptacji planu prac rządu na 2011 r.

W tym tygodniu anonimowy rozmówca z resortu finansów powiedział PAP, że podatek bankowy, nad którym trwają obecnie prace w MF, mógłby objąć oprócz banków także firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne. Biuro prasowe MF potwierdziło, że resort analizuje bilans kosztów i korzyści wynikających z objęcia podatkiem wybranych instytucji finansowych.

Premier Donald Tusk pod koniec stycznia poinformował, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić podatek bankowy, to wpływy z niego będą skierowane do specjalnego funduszu, a nie budżetu państwa. Jednocześnie premier zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, aby podatek wszedł w życie jeszcze w 2011 roku.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślał w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t6242.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;obejmie;ubezpieczycieli,115,0,772211.html) Podatek bankowy obejmie ubezpieczycieli? MF analizuje bilans kosztów i korzyści objęcia podatkiem wybranych instytucji finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banki;nie;chca;podatku;bedzie;gorzej,10,0,772106.html) Banki nie chcą podatku. Będzie gorzej? Bankowcy twierdzą, że Polska jest w innej sytuacji od krajów, które wprowadziły podatek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;za;kryzys;powinni;placic;wszyscy,2,0,763138.html) SLD: Za kryzys powinni płacić wszyscy SLD złożył do laski marszałkowskiej dwa projekty gospodarcze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)