Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki nie chcą podatku. Będzie gorzej?

0
Podziel się:

Bankowcy twierdzą, że Polska jest w innej sytuacji od krajów, które wprowadziły podatek.

Banki nie chcą podatku. Będzie gorzej?
(ElsvanderGun/iStockphoto)

Bankowcy ostro krytykują pomysł wprowadzenia podatku bankowego. Ich zdaniem wprowadzenie nowego obciążenia zahamuje rozwój gospodarczy naszego kraju.

Według Związku Banków Polskich, nasz sektor bankowy jest stabilny i w trakcie kryzysu nie korzystał z pomocy państwa.

Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że sytuacja, zarówno tego sektora, jak i całej polskiej gospodarki, jest zupełnie inna niż w krajach, w których wprowadzono taki podatek. Dlatego - jak dodał - w Polsce nie można powiedzieć, że zaistniały przesłanki do wprowadzenia tego typu rozwiązań.

Związek podkreśla, że każdy dodatkowy podatek zmniejsza kwotę kapitałów banków, obniżając ich bezpieczeństwo i ograniczając liczbę kredytów, w tym kredytów mieszkaniowych. A to - jak zaznacza Pietraszkiewicz - może przełożyć się z kolei na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy.

We wrześniu ubiegłego roku projekt ustawy zakładającej wprowadzenie nowego podatku złożyło w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Do pierwszego czytania być może dojdzie na przyszłotygodniowym posiedzeniu, bo punkt taki znalazł się w porządku obrad. O tym jednak czy punkt ten będzie rozpatrywany czy odrzucony, zdecydują posłowie w głosowaniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;za;kryzys;powinni;placic;wszyscy,2,0,763138.html) SLD: Za kryzys powinni płacić wszyscy SLD złożył do laski marszałkowskiej dwa projekty gospodarcze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t129493.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;raczej;nie;w;tym;roku,138,0,759946.html) Podatek bankowy raczej nie w tym roku Tusk nie zamierza karać banków, które, inaczej niż w innych krajach, nie były winne kryzysu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)