Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słabe prognozy dla banków. Analitycy nie pozostawiają złudzeń

0
Podziel się:

Głównym wpływ na wyceny banków mają propozycje wprowadzenia podatku bankowego oraz rozwiązania kwestii kredytobiorców we frankach.

Słabe prognozy dla banków. Analitycy nie pozostawiają złudzeń
(Brian Jackson)
bECuIzNN

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ zmienili swoje rekomendacje dla największych banków działających w Polsce ze względu na możliwe wprowadzenie podatku bankowego oraz przewalutowania kredytów we frankach. Obniżyli oni 12-miesięczne wyceny akcji 9 banków: Alior Banku, BZ WBK, Getin Noble Banku, Banku Millennium, mBanku, PKO BP, Banku Handlowego, ING BSK oraz Banku Pekao. Dla pięciu pierwszych spośród nich zmieniono również rekomendację do "sprzedaj" z "trzymaj".

Zmiany w wycenach i rekomendacji to pochodna oceny wpływu na sektor dwóch propozycji związanych z sektorem bankowym, których wprowadzenie w życie wydaje się najbardziej prawdopodobne - podatku bankowego oraz rozwiązania kwestii kredytobiorców w CHF.

Analitycy oceniają, że wprowadzenie podatku bankowego będzie miało poważne konsekwencje dla sektora - zwrot na kapitale w do poziomu jednocyfrowego, a sektor w ujęciu skonsolidowanym nie będzie w stanie realizować wymaganego kosztu kapitału. Zgodnie z prognozami, zysk netto banków w tym roku powinien być bliski 15 mld zł, dlatego też podatek pochłonie ponad jedną trzecią zysków (przy podatku, który ma sięgnąć 0,39 proc. wartości aktywów).

bECuIzNP

"Biorąc pod uwagę, że podatek będzie obciążeniem stałym, odbije się to prawdopodobnie na długoterminowej rentowności, obniżając wycenę i zysk inwestora" - czytamy w raporcie.

Analitycy w scenariuszu podstawowym obniżyli 12-miesięczne ceny docelowe 9 banków: Alior Banku - do 69,1 zł, BZ WBK - do 274,6 zł, Getin Noble Banku - do 0,9 zł, Banku Handlowego - do 86,2 zł, ING BSK - do 84 zł, mBanku - do 341,6 zł, Banku Millennium - do 5,7 zł, Pekao - do 135,4 zł, PKO BP - do 23,2 zł.

Zmiana cen akcji największych banków notowanych na GPW w tym roku
Źródło: Money.pl, na podstawie danych GPW
Alior Bank 10,37 proc.
BZ WBK -16,81 proc.
Getin Noble Bank -44,29 proc.
Bank Millennium -25,06 proc.
Mbank -21,81 proc.
PKO BP -12,44 proc.
Bank Handlowy -12,58 proc.
ING Bank Śląski -16,94 proc.
Pekao -6,38 proc.

"Efekt wprowadzenie podatku bankowego jest łatwo zauważalny w naszych rekomendacjach - większość wycen walorów bankowych po korekcie idzie w dół, dlatego też obniżamy do 'sprzedaj' rekomendacje dla Alior Banku, BZ WBK Getin Noble i PKO BP. Jedynie Handlowy zasługuje na 'trzymaj', ponieważ wydaje się, że bieżący kurs akcji zdyskontował już wszystkie negatywne wydarzenia. Zdecydowaliśmy się obniżyć do 'sprzedaj' rekomendację dla Millennium, ponieważ nasz scenariusz nie zawiera wpływu pakietu rozwiązań dla frankowiczów, a nie można wykluczyć negatywnego efektu w przypadku banków ze sporą ekspozycją na ten segment. Podtrzymujemy rekomendację 'sprzedaj' dla walorów ING BSK, mBank i Pekao" - czytamy także.

bECuIzNV

Notowania indeksu WIG-Banki w tym roku

Analitycy DM BOŚ szacują, że banki o największej ekspozycji na kredyty hipoteczne w CHF (Getin Noble Bank, Millennium, mBank i PKO BP) poniosą największe konsekwencje (spadek wyceny rzędu 33%-7%), jednak w ich ocenie PiS może zaproponować bardziej kosztowne dla banków rozwiązanie. Dlatego też propozycja PO to minimum tego, co banki będą zmuszone wydać.

bECuIzOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)