Notowania

Szwajcarskie banki nie chcą amerykańskich klientów

Amerykanie mają przenieść swoje konta do amerykańskich filii lub opuścić bank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obostrzenia, które wprowadził rząd Szwajcarii w porozumieniu z USA powodują, że banki tego kraju boją się klientów ze Stanów.

Klienci z amerykańskim paszportem są traktowani przez szwajcarskie banki z dużą rezerwą. UBS i Credit Suisse Group żądają od obywateli USA, by ci przenosili swoje konta do utworzonych specjalnie w tym celu spółek, które są zarejestrowane w USA. Kto nie wyrazi na to zgody, traci swoje konto.

Bank UBS zapowiedział w lipcu ubiegłego roku, że w przypadku klientów podlegających obowiązkowi podatkowemu w USA, zagraniczna działalność bankowa oraz usługi inwestorskie będą oferowane wyłącznie przez spółki-córki zarejestrowane w USA. Podobny model działalności wprowadził bank Sarasin.

Mniejsze banki prywatne, w tym genewski Mirabaud, zamykają po prostu konta klientów amerykańskich. Banki nie chcą wprawdzie powiedzieć, ile osób będzie dotkniętych restrykcjami, jednak jak szacuje American Citizens Abroad, poza granicami USA żyje ponad pięć milionów Amerykanów, z tego około 30 tys. w Szwajcarii.

Szwajcarskie banki chcące oferować usługi klientom z amerykańskim obywatelstwem, muszą się zarejestrować przy Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

_ - Mój bank tego nie chce, dlatego nie będziemy prowadzić rachunków dla obywateli amerykańskich _ - wyjaśnia Pierre Mirabaud, prezes Mirabaud i przewodniczący Szwajcarskiego Zrzeszenia Banków. Rejestracja przy SEC oznaczy, że klienci nie będą objęci szwajcarską tajemnicą bankową.

Szwajcaria poinformowała w marcu, że będzie współpracowała przy międzynarodowych dochodzeniach dotyczących uchylania się od płacenia podatków. Wcześniej bank UBS przyznał, że pomagał obywatelom USA w płaceniu mniejszych podatków. Od tego czasu amerykańska agencja rządowa IRS wywiera coraz większą presję na Amerykanów posiadających zagraniczne konta: Do 23 września musza oni zdeklarować wszystkie konta posiadane za granicą.

Ponadto USA planują zaostrzenie wymogów raportowania i kontroli dla banków zagranicznych,które mogą wstrzymywać cześć należnych podatków w imieniu IRS.

_ - IRS rozważa rozszerzenie kręgów wykwalifikowanych i zaufanych podmiotów trzecich, przeniesienie swoich ustaw podatkowych na zagranicę oraz zrobienie ze szwajcarskich banków agentów IRS _ - skarży się James Nason, rzecznik Szwajcarskiego Zrzeszenia Banków. _ _

_ - Amerykańscy klienci czują się powoli jak trędowaci _, mówi Charles C. Adams z kancelarii adwokackiej Hogan & Hartson LLP w Genewie.

Tagi: szwajcaria, banki, usa, klienci, konta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz