Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiesiołek uspokaja: NBP będzie działał normalnie

0
Podziel się:

Tymczasowy szef NBP sprawuje też funkcję przewodniczącego RPP.

Wiesiołek uspokaja: NBP będzie działał normalnie
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bETxubGt

*- *_ Szczególnie teraz musimy udowodnić, że potrafimy sprawnie działać i podejmować konieczne decyzje - _powiedział pełniący obowiązki prezes NBP Piotr Wiesiołek.

_ - Tak więc patrząc w przyszłość, uważam, że nic się nie zmieni, Narodowy Bank Polski jak zawsze będzie realizował wszystkie zadania banku centralnego _ - powiedział Wiesiołek portalowi obserwatorfinansowy.pl.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął w sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria, parlamentarzyści, przedstawiciele urzędów państwowych, wojska i rodzin katyńskich.

bETxubGv

Wiesiołek - pełniący obowiązki prezes NBP - powiedział, że do czasu powołania nowego prezesa banku będzie także sprawował funkcję przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP). _ - Ze wszystkimi prawami i obowiązkami, wynikającymi z objęcia tego stanowiska _ - zaznaczył. Odnosząc się do wątpliwości konstytucjonalistów w tej kwestii, powiedział, że po wysłuchaniu argumentów prawnych Rada uznała, że _ jest to optymalne rozwiązanie _.

Wiesiołek pytany o rozbieżności pomiędzy zarządem NBP a RPP w kwestii wysokości i podziału zysku NBP oraz pomiędzy zarządem banku a rządem w sprawie przedłużenia linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, odparł: _ zarząd, którym kierował prezes Skrzypek, podejmował decyzje i prezentował opinie na podstawie bardzo głębokich merytorycznych analiz _.

_ - Ale zawsze warto szukać kompromisu. Aby jednak mogło to nastąpić, wszystkie strony w każdym sporze muszą wykazać się odpowiedzialnością, zdolnością do ustępstw i umiejętnością działania bez emocji _ - podkreślił Wiesiołek.

bETxubGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)