Notowania

sk bank
12.08.2015 06:22

Zarząd komisaryczny w SK Banku w Wołominie. Szykuje się pierwsza upadłość banku w Polsce od kilkunastu lat?

W Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie od wtorku działa zarząd komisaryczny. Wprowadziła go tam Komisja Nadzoru Finansowego. Ta chce uratować bank znany pod nazwą SK Bank od upadłości. Jeśli największy bank spółdzielczy w Polsce upadnie, będzie to pierwszy tego typu przypadek od kilkunastu lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)

KNF uspokaja, że środki do 100 tys. euro gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

"Zarząd komisaryczny ustanowiono na czas realizacji w banku programu postępowania naprawczego, w następującym składzie: pan Paweł Pawłowski (przewodniczący zarządu komisarycznego), pan Zbigniew Górniak (członek zarządu komisarycznego), pan Piotr Żytkowiak (członek zarządu komisarycznego). Są to osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do sprawowania funkcji w zarządzie komisarycznym" - czytamy w komunikacie.

Zarząd komisaryczny w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie został zobowiązany m.in. do przygotowania i uzgodnienia z KNF oraz bankiem zrzeszającym (to bank, z którym SK Bank współpracuje w ramach sieci spółdzielczej) procesu restrukturyzacji banku, a także opracowania programu restrukturyzacji (programu postępowania naprawczego).

"Ustanowienie zarządcy komisarycznego (...) nie wpływa na organizację i sposób działania banku spółdzielczego, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą Prawo bankowe. Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie" - podkreślono.

Z dniem ustanowienia zarządu komisarycznego rada nadzorcza banku zostaje zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku zostają odwołani z mocy prawa, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Na zarząd komisaryczny przechodzi prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku.

- Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Bank nadal będzie świadczył usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami banku - mówi z kolei prof.Waldemar J. Dziak, rzecznik prasowy Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa.

KNF przypomina, że depozyty zgromadzone w bankach spółdzielczych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Każdy, kto trzyma w SK Banku kwotę do równowartości 100 tys. euro, może liczyć na pełną rekompensatę.

Ewentualne ogłoszenie bankructwa byłoby pierwszym tego typu przypadkiem od kilkunastu lat. W 2001 roku upadł bank spółdzielczy, a rok wcześniej komercyjny. Wiosną tego roku KNF wprowadził natomiast zarząd Banku Spółdzielczego (BS) w Zawierciu. Następnie został on przejęty przez inny bank spółdzielczy. Dużo głośniej w ostatnim czasie było o SKOK-ach i ich upadłościach.

Ewentualne bankructwo SK Banku oznaczałoby spore uszczuplenie w kasie BFG. Na koniec marca jego fundusze wynosiły ok. 17,5 mld zł. Tymczasem aktywa SK Banku to blisko 3,5 mld zł.

*Zobacz też: *

Tagi: sk bank, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz