Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Wpisy do ksiąg wieczystych. Nadchodzą bardzo duże zmiany

184
Podziel się:

Czekaj na wpis do księgi wieczystej i płać — tak w tej chwili wygląda rzeczywistość osób, które zaciągają kredyt hipoteczny na mieszkanie. Teraz banki stracą te wpływy, a wpisy do ksiąg wieczystych mają przyspieszyć — informuje RMF FM.

Wpisy do ksiąg wieczystych. Nadchodzą bardzo duże zmiany
Gdy wpis do księgi wieczystej zostanie dokonany, bank będzie musiał zwrócić wszelkie dodatkowe opłaty lub zaliczyć je na poczet przyszłych spłat kredytu (East News, Piechocki/REPORTER)

Radio przypomina, że standardem dla osób kupujących mieszkanie na kredyt jest długie oczekiwanie wpis hipoteki do księgi wieczystej. W niektórych miejscach trzeba czekać nawet ponad rok. A w tym czasie banki doliczają do raty kredytu ubezpieczenie pomostowe. Może to być nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Okazuje się, że problem widzą również w rządzie i zamierzają działać. W resorcie sprawiedliwości są już nawet projekty ustaw w tej sprawie. "Po pierwsze, jeszcze w tym tygodniu do sądów rozesłane zostaną wewnętrzne zarządzenia porządkowe, które nakażą traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo" - podaje RMF FM.

Zobacz także: Kredyty. Prof. Hausner o bańce na rynku hipotecznym. "To nie wytrzymuje ekonomicznego rozumowania"

To jednak — jak czytamy — nie rozwiąże problemu. "Dlatego rząd chce, by ostatecznie banki zwracały kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej" - pisze radio. W myśl nowych przepisów dodatkowe opłaty bank będzie musiał oddać lub zaliczyć na poczet przyszłych spłat kredytu.

Wpisy do ksiąg wieczystych. Nadchodzą bardzo duże zmiany

RMF FM informuje, że w przyszłym tygodniu projektem w tej sprawie ma zająć się Rada Ministrów. "Jeśli uzyska międzyresortową akceptację, to w lutym trafi pod obrady Sejmu. Być może od marca banki zwracałyby już kredytobiorcom dodatkowe koszty" - czytamy.

Ministerstwo sprawiedliwości myśli jeszcze nad jedną zmianą, która ma przyspieszyć wpisywanie hipotek do ksiąg wieczystych. "Resort chce, by wpisów do ksiąg wieczystych dokonywały nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne. Obywatel mógłby wybrać, czy chce dokonać wpisu do księgi wieczystej w sądzie, czy też u notariusza" - zauważa rozgłośnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Kamil
2 lata temu
Czy coś nowego wiadomo o tej sprawie?
Paweł
2 lata temu
Przecież to jest ubezpieczenie. Jeśli bank ma zwrócić składkę, to to traci sens i de facto likwiduje zabezpieczenie banku. Może to i dobrze zmusić banki do poniesienia tego ryzyka. Ale pewnie znajdą się jakieś magiczne sposoby na "tymczasowe podniesienie marży kredytu" z innego powodu, zamiast ubezpieczenia pomostowego.
Starszy ref
2 lata temu
Jak Kowalski czy Nowak straci dorobek życia bo mu notariusz zrobił wpis to dopiero zatęskni za sądami, dopiero co niedawno rozbito siatkę notariuszy specjalizujących się w wyłudzaniu nieruchomości od starych i biednych ludzi a tu MS chce przekazać im coś co generalnie bardzo dobrze funkcjonuje, wystarczy doetatyzować te wydziały, w których czas oczekiwania jest długi, z reszta na kolejki w kw ma wpływ ustawodawca, tworząc ustawy, których realizacja spada na sady, przy bardzo niskim poziomie uwzględnienia skutków tych procesów legislacyjnych (np. przeksztalcenie UW czy ustawy o komornikach i inne), ja osobiście rozpoznaje wnioski w terminie miesiąca w dużym mieście, a monity od ręki.Grunt to dobra organizacja. Kw prowadzone przez sąd daje obywatelom bezpieczeństwo obrotu, żadna prywatna organizacja nie zapewni tego co publiczna instytucja.
Jędrzej A.
2 lata temu
Nareszcie doskonały pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości! Ile by Skarb Państwa nie wydał naszych pieniędzy z budżetu państwa, to referendarze i inni urzędnicy sądowi i tak będą zawsze niewydolni. Oni zawsze mają za dużo pracy! Dopuszczają do olbrzymich zaległości, ale swoich zadań (a raczej ciepłych posadek) bronią jak niepodległości. To jest naturalne dla każdej administracji na całym świecie. Rozbudowywanie tej hydry nie ma najmniejszego sensu. Wpisy do ksiąg wieczystych trzeba przekazać tym, którzy już dzisiaj je tak naprawdę tworzą (przygotowując wnioski przepisywane przez urzędników/referendarzy w sądach), czyli notariuszy. Zamiast Skarbu Państwa będą im płacili ci, którym księgi wieczyste służą, a więc właściciele nieruchomości, a nie całe społeczeństwo. Brawo Ministerstwo! Nie słuchać ujadaczy i paranoików, tylko sprężyście doprowadzić sprawę wpisów notarialnych do realizacji.
Witer
2 lata temu
Co za bzdury z dokonywaniem wpisów przez notariuszy. Owszem za PRL księgi prowadziły Biura Notarialne, ale wszystko było w jednym miejscu, łącznie z archiwum! Co z dokumentacją papierową Księgi, z weryfikacja z dokumentami. Notariusze będą siedzieć w Wydziałach i szyć księgi czy będą je brać z soba? Co w przypadku nowozakladanych ksiąg, np deweloperskich? Problem to brak kadr w Sądach i kiepskie płace które nie zachęcają ludzi do podjęcia pracy w sądzie.
...
Następna strona