Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wyłudzenia kredytów. ZBP odnotował prawie 1900 prób na 61 mln zł

13
Podziel się

Zagubienie dowodu osobistego może oznaczać ogromne problemy. Związek Banków Polskich między lipcem i wrześniem zanotował 1888 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ponad 61 mln zł. To najgorsze statystyki od prawie 4 lat.

Wyłudzenia kredytów. ZBP odnotował prawie 1900 prób na 61 mln zł
Każdego dnia na cudzą tożsamość wyłudzane są kredyty i pożyczki.
bDoRlxMB

W trzecim kwartale 2020 roku zgłoszono do bazy dokumentów zastrzeżonych 44 172 dowody osobiste, prawa jazdy itp/ - wynika z najnowszego raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP).

Tym samym w systemie jest już ponad 2 mln dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i innych dokumentów, które potwierdzają tożsamość osób nimi się legitymujących.

bDoRlxMD

Strata dowodu wiąże się nie tylko z koniecznością wyrobienia nowego. Taka osoba narażona jest na problemy w bankach czy firmach pożyczkowych. Wykorzystując cudzą tożsamość, w trzy miesiące próbowano wyłudzić 1 888 kredytów na łączną kwotę ponad 61 mln zł.

Zobacz także: Podatek handlowy wykończy hipermarkety? "Niektóre tego nie udźwigną"

- To najwyższy wynik od niemal czterech lat. Patrząc tylko na rok 2020, z kwartału na kwartał widać tendencję wzrostową - zauważa prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

bDoRlxMJ

- Za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków, ale na pewno będziemy sytuację obserwować. Warto podkreślić bardzo wysoką skuteczność Systemu Dokumenty Zastrzeżone w walce z wyłudzeniami kredytów - wskazuje.

Od 2008 roku zablokowano blisko 90 tys. przypadków wyłudzeń kredytów i pożyczek na łączna kwotę 4,9 mld zł.

Wychodzi na to, że codziennie do międzybankowej bazy trafia 480 dokumentów. To tak, jakby przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu co 3 minuty zastrzegano jakiś skradziony lub zagubiony dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.

bDoRlxMK

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

bDoRlxNe
gospodarka
wiadomości
banki
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
lawyer
miesiąc temu
Banki powinny być obciążone obowiązkiem ochrony klientów. Jeżeli klient nie stawił się osobiście alb o nie zidentyfikował w sposób niebudzących wątpliwości - zaciągnięty kredyt powinien obciążać wyłącznie bank, jako kara za niedbalstwo. Nie rozumiem, jak można udzielać kredytów na lewe papiery czy jeszcze gorzej na dane osobowe, bez żadnej identyfikacji klienta.
wr
miesiąc temu
banki chronią dobrze, ale co z chwilówkami i kredytami na PESEL, to jest dopiero mafia
Polak
miesiąc temu
Prawo jest chore w tym zakresie. Dlaczego bank nie weryfikuje danych, żądając drugiego dokumentu lub opłaconego rachunku za prąd ????
bDoRlxNf
olo
miesiąc temu
dopuki banki nie będą odpowiadać za swoje bledy w przyznawaniu kredytow na lewe papiery to tak będzie. Ludzie wezcie się za rządzących w tej materii.
klikacz
miesiąc temu
To państwo nie z paździerza a papieru toaletowego uzywanego nie jest w stanie stworzyć prostego systemu informatycznego( na wzór BIK-ale tam interes mają banki i go stworzono), gdzie kazdy obywatel mógłby zastrzec że o kredty bedzie wystepował OSOBIŚCIE. Każdy kredyt udzielony inną drogą uznaje się za niewazny i winę za jego udzielenie ponosi bank albo inny podmiot. Koniec . Kropka. Można taki system stworzyć przy NBP czy Ministerstwie finansów.