Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.10.2020 12:30

Sektor bankowy ma o połowę niższe zyski. W 2021 może być pod kreską

Kryzys mocno uderzył w banki i ich trudna sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez kilka kwartałów. Prezes NBP bierze pod uwagę scenariusz, w którym cały sektor w 2021 roku odnotuje straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Adam Glapiński, prezes NBP.

Z każdym kolejnym miesiącem przybywa banków, które notują straty z działalności. W ciągu miesiąca w statystykach objawiły się trzy nowe instytucje i w sumie jest ich już 20. Straty przekroczyły okrągły miliard złotych. W tak trudnej sytuacji jest około 10 proc. sektora.

Oczywiście ciągle jeszcze zdecydowana większość banków może się pochwalić zyskami. Jednak zarządzający nie mają wielu powodów do zadowolenia, bo zyski są zdecydowanie niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mniej więcej o połowę.

Jeśli ktoś myślał, że banki, tak jak cała gospodarka, zaliczą odbicie w przyszłym roku, jest w dużym błędzie. A przynajmniej tak sugeruje prezes NBP.

Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Z analiz banku centralnego wynika, że trend spadkowy zyskowności banków będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach i nie jest wykluczone, że sektor jako całość odnotuje stratę w 2021 roku - poinformował prezes Adam Glapiński podczas wystąpienia na "Warsaw International Banking Summit".

Wskazał, że będzie to efektem postępujących odpisów księgowych na oczekiwane straty kredytowe. Przyznał, że wariant, w którym cały sektor bankowych będzie na minusie jest tym pesymistycznym, ale wykluczyć go nie można.

Przed pandemią nawet w najczarniejszych scenariuszach nie zakładano takiej możliwości. Co więcej, zyski niemal z roku na rok systematycznie rosły, bijąc rekordy. Złoty czas banków to już jednak historia.

Adam Glapiński jednocześnie uspokaja, że mimo spodziewanej znacznej skali strat, sektor jako całość posiada wysokie nadwyżki kapitału, które mogą być wykorzystane na pokrycie tych strat. Tym samym klienci nie powinni się martwić o swoje pieniądze zgromadzone na kontach.

- W sektorze wciąż zachowany będzie adekwatny poziom współczynnika wypłacalności i banki będą mogły dalej rozwijać akcję kredytową - przekonuje prezes NBP.

Zaapelował przy okazji do samych zarządzających banków, by nierozdysponowane zyski z lat ubiegłych przeznaczyli na zwiększenie funduszy własnych.

- Należy zapomnieć o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy np. wykupu akcji własnych z rynku. Kapitał zarządom będzie potrzebny - podkreśla Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, banki, nbp, adam glapiński, straty, wyniki, kryzys
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2020

Banki odrobiąAle Ty chłopie wyglądasz, więcej alkoholi mocnych i raczej analiz żadnych nie rób dotyczących banków, przecież Ty się na tym nie znasz

19-10-2020

smokA jak tam panienki Glapy?

19-10-2020

qasSEKTOR BANKOWY POD KRESKĄ , PREZESI NA PLUSIE , ONI ZAWSZE SWOJE ""WYDŁUBIĄ" COĆ BY ZE SKARBCA !!!! no ile zarabiają i ich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (260)