Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Sektor bankowy ma o połowę niższe zyski. W 2021 może być pod kreską

260
Podziel się:

Kryzys mocno uderzył w banki i ich trudna sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez kilka kwartałów. Prezes NBP bierze pod uwagę scenariusz, w którym cały sektor w 2021 roku odnotuje straty.

Sektor bankowy ma o połowę niższe zyski. W 2021 może być pod kreską
Adam Glapiński, prezes NBP. (FORUM)

Z każdym kolejnym miesiącem przybywa banków, które notują straty z działalności. W ciągu miesiąca w statystykach objawiły się trzy nowe instytucje i w sumie jest ich już 20. Straty przekroczyły okrągły miliard złotych. W tak trudnej sytuacji jest około 10 proc. sektora.

Oczywiście ciągle jeszcze zdecydowana większość banków może się pochwalić zyskami. Jednak zarządzający nie mają wielu powodów do zadowolenia, bo zyski są zdecydowanie niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mniej więcej o połowę.

Jeśli ktoś myślał, że banki, tak jak cała gospodarka, zaliczą odbicie w przyszłym roku, jest w dużym błędzie. A przynajmniej tak sugeruje prezes NBP.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Z analiz banku centralnego wynika, że trend spadkowy zyskowności banków będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach i nie jest wykluczone, że sektor jako całość odnotuje stratę w 2021 roku - poinformował prezes Adam Glapiński podczas wystąpienia na "Warsaw International Banking Summit".

Wskazał, że będzie to efektem postępujących odpisów księgowych na oczekiwane straty kredytowe. Przyznał, że wariant, w którym cały sektor bankowych będzie na minusie jest tym pesymistycznym, ale wykluczyć go nie można.

Przed pandemią nawet w najczarniejszych scenariuszach nie zakładano takiej możliwości. Co więcej, zyski niemal z roku na rok systematycznie rosły, bijąc rekordy. Złoty czas banków to już jednak historia.

Adam Glapiński jednocześnie uspokaja, że mimo spodziewanej znacznej skali strat, sektor jako całość posiada wysokie nadwyżki kapitału, które mogą być wykorzystane na pokrycie tych strat. Tym samym klienci nie powinni się martwić o swoje pieniądze zgromadzone na kontach.

- W sektorze wciąż zachowany będzie adekwatny poziom współczynnika wypłacalności i banki będą mogły dalej rozwijać akcję kredytową - przekonuje prezes NBP.

Zaapelował przy okazji do samych zarządzających banków, by nierozdysponowane zyski z lat ubiegłych przeznaczyli na zwiększenie funduszy własnych.

- Należy zapomnieć o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy np. wykupu akcji własnych z rynku. Kapitał zarządom będzie potrzebny - podkreśla Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(260)
bankowiec
4 lata temu
Najpierw obniżył stopy procentowe prawie do zera przy inflacji ponad 3%, a teraz się dziwi, że banki będą miały straty i to nie będzie skutkiem tak jak on sugeruje odpisów na kredyty tylko właśnie drastycznym spadkiem wyniku odsetkowego, który trzeba będzie nadrobić prowizyjnym czyli zapłacą klienci za nieodpowiedzialność prezesa NBP.
KsYonHu
4 lata temu
Socjalistyczna Gospodarka i polityka finansowa uni Yewropejskiej pikuje z siłą grawitacji do gołu
A co nas to o...
4 lata temu
Banki mają hossę bo doją narody, banki mają bessę narody się dołożą, bo jak upadną to będzie kryzys. Tak czy inaczej banki doją...
rozśmieszony
4 lata temu
a sprowadzone złoto z Anglii,pytanie ppo co, jeszcze leży w skarbcu,czy już go rozparcelowano miedzy swoich ???
klient
4 lata temu
no cóz panie Glapiński zatrudnic trzeba jeszcze wiecej pociotkó i "aniolków" otworzyć jeszcze wiecej bankow i bedzie super,a oprocentowanie lokat klientów znieść ,prowizje jeszcze zwiększyć i najlepiej niech dopłacaja do utrzymywania "bankierów "
...
Następna strona