Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Coraz więcej banków bez zysków. Łączne straty przekraczają miliard złotych

31
Podziel się

Z każdym kolejnym miesiącem przybywa banków, które notują straty z działalności. W ciągu miesiąca w statystykach objawiły się trzy nowe instytucje i w sumie jest ich już 20. Straty przekroczyły okrągły miliard złotych.

Coraz więcej banków bez zysków. Łączne straty przekraczają miliard złotych
Skończyły się złote czasy banków. (pixabay.com, pixabay.com)
bDfVaxrF

W ostatnim czasie wiele banków informuje klientów o zmianach w umowach w zakresie opłat i prowizji za prowadzenie rachunków i różne usługi. Stawki idą w górę i coraz mniej jest ofert zupełnie bezpłatnych kont. Wszystko przez pandemię, która wymusiła na bankach sięgnięcie głębiej do kieszeni klientów.

Okazuje się bowiem, że m.in. w związku z rekordowo niskimi stopami procentowymi, które od kilku miesięcy obowiązują w Narodowym Banku Polskim, przychody banków drastycznie spadły. Do tego dochodzą niespodziewane koszty wynikające z rezerw na niespłacane kredyty.

Efekty trudnej sytuacji w sektorze bankowym widać w najnowszych statystykach Komisji Nadzoru Finansowego. Okazuje się, że już 20 banków odnotowuje straty. W tym jest 10 banków komercyjnych (jedna trzecia wszystkich działających w Polsce) i 10 spółdzielczych.

bDfVaxrH

Banki podnoszą opłaty. "Muszą zarabiać"

Urzędnicy nie podają, o które dokładnie banki chodzi, zasłaniając się tajemnicą. Wiadomo jednak, że np. Getin Noble Bank sam raportował straty po drugim kwartale tego roku. Podobnie jak Alior Bank, który tak złych wyników nie miał nigdy wcześniej.

W sumie wszystkie 20 banków na koniec sierpnia było pod kreską 1,1 mld zł.

Warto zauważyć, że te statystyki z każdym miesiącem coraz bardziej niepokoją. Jeszcze miesiąc wcześniej analogiczne dane pokazywały straty na poziomie okrągłego miliarda i dotyczyło to 17 banków (9 komercyjnych i 8 spółdzielczych).

bDfVaxrN

Z danych KNF wynika, że straty wykazują banki, w których jest około 11 proc. wszystkich pieniędzy ulokowanych przez klientów i firmy w sektorze bankowym.

Oczywiście ciągle jeszcze zdecydowana większość banków może się pochwalić zyskami. Jednak zarządzający nie mają wielu powodów do zadowolenia, bo zyski są zdecydowanie niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Banki te na koniec sierpnia wykazały łącznie zysk w wysokości 6,7 mld zł.

Bilans całego sektora bankowego to około 5,6 mld zł, a więc o prawie połowę mniej niż przed rokiem.

bDfVaxsi
giełda
wiadomości
banki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
czas na zmian...
3 tyg. temu
bangsterzy już fikać nie będą - my ich nauczymy ekonomi i bankowości...krwiopijcy uduszą się własną zachłannością i prezesi nie będą zarabiać po 600 000 zł miesięcznie...wymagamy szacunku
SZANOWNI BAN...
3 tyg. temu
JAK JA BYŁEM NA MINUSIE TO WAS TO G... OBCHODZIŁO. NO TO TERAZ NAWZAJEM.
zyzak
3 tyg. temu
Taka sytuacja jest i była do przewidzenia , albowiem Banki nic nie produkują a sprzedają tylko usługę stworzoną z cudzych pieniędzy które ludzie dali w depozyt .Coraz więcej ludzi wybiera swoje wkłady , bank coraz mniej zarabia a wydaje ciągle bardzo dużo na swoją działalność - przeogromne pensje dyrektorów które pożerają minimalne zyski .Jeszcze jeden rok takiej sytuacji jaką mamy dziś i chyba zostanie nam tylko NBP. W związku z tym czekam na otwarcie w polskich miastach filii NBP , tak jak było do roku 1990 , aby każdy przeciętny ciułacz mógł zdeponować tam swoje oszczędności włącznie z emeryturami.
bDfVaxsj
KOD
3 tyg. temu
Jakie straty? Ci złodzieje mają tylko mniejsze zyski.
jA
3 tyg. temu
ja dostaję oferty kredytów od banków na 15% RRSO, to chyba lichwa?
Najnowsze komentarze (31)
WiDz
6 dni temu
Jak upadną banki upadnie cała gospodarka. Jak czytam o tych "banksterach" to tylko włosy rwać z głowy nad "wiedzą" takich komentatorów. Szkoda, że tego koronawirusa nie można inaczej zaprogramować ..
Mój nick
3 tyg. temu
No to nie wiem... może się zrzucimy... A tak ma serio: wk.. mnie takie informacje. No jak można! Mam kredyt na 30lat. Miesiąc w miesiąc tylko 50% raty to splata. Reszta odsetki. To tylko na mnie biedny bank będzie miał dokładnie 100% zysku. Proszę! Nie wk.. mnie. PS. Oczywiscie od pensji wpływającej do banku zobaczę 0% zysku.
Arsen.
3 tyg. temu
Kto, z osób fizycznych, trzyma jeszcze jakieś pieniądze w banku ?! Oprocentowanie lokat to 0,1 - 0,2 %. Koszty obsługi zdecydowanie przekraczają oprocentowanie. Czyli banki obracają waszymi pieniędzmi a wy im jeszcze za to płacicie. No, bezsens.
Uzi.
3 tyg. temu
Obajtkowi, wójtowi wsi Pcim, a obecnie szef Orlenu udała się większa sztuka ! Doprowadził, w 2019r, w czasie koniunktury do tego, że Orlen poniósł 1mld zł start ! Ta sztuka nie udała się nigdy, nikomu. Kto nie wierzy niech ogrzebie w necie, Są tam pełne dane.
Olewajlo
3 tyg. temu
Czyli 66% bankow dalej tlucze kase. Miliard do tylu? Na samach pozyczkach dla frankowiczow banki zarobily kilkanascie miliardow. Dla nich miliard to tak jak kupic bulke kajzerke. Mamy czym sie martwic!
Jakub
3 tyg. temu
Teraz nas dopiero banki dojadą, będziemy płacić za wszystko jak za zboże.
aik
3 tyg. temu
ha ha ha banki ze stratami .W Aliorbanku moje pieniadze oprocentowane są na 0,2% a proponuja mi kredyt na jedyne 12% jako dla super stałego klienta .....no faktycznie sa stratni
Jaja
3 tyg. temu
Wiadomo że zabiorą w jakiś sposób zwykłym ludziom.
bDfVaxsb
DeVe
3 tyg. temu
Biedne te banki, chciałyby kręcić lody niezależnie od sytuacji, a tu klops! ;(
Pomocnik
3 tyg. temu
Ratujmy banki spłacając wczesniej swoje kredyty. Aby mialy na wyplaty dla swoich pracownikow.
oli
3 tyg. temu
W Polsce Banki wolą sprawy kierować do sądu niż się dogadywać z klientem który popadł w kryzys z powodów nie zależnych od niego. Pamiętajcie że z ludzi macie pieniądz nie z instytucji które wam wszystko podają na tacy.
duklan
3 tyg. temu
nie jest tak zle jeszcze morzna krasc 3 lata
bankowiec
3 tyg. temu
jak się coś nie opłaca to się to zamyka !!!!!!!!
SZANOWNI BAN...
3 tyg. temu
JAK JA BYŁEM NA MINUSIE TO WAS TO G... OBCHODZIŁO. NO TO TERAZ NAWZAJEM.