Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
09.09.2020 16:01

Wyniki banków coraz gorsze. 17 instytucji ze stratą na okrągły miliard złotych

Z miesiąca na miesiąc coraz gorzej wyglądają wyniki sektora bankowego. Bilans po lipcu jest taki, że 17 banków wykazało straty, a zyski całej branży są o ponad połowę niższe niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała wyniki banków. (Fot: Rafał Parczewski)

Komisja Nadzoru Finansowego co miesiąc bierze pod lupę statystyki banków i podsumowuje ich wyniki. Najnowsze dane potwierdzają, że sytuacja sektora w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem jest trudna. Jest gorzej niż miesiąc wcześniej.

Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku zyski sektora bankowego były niższe o 47 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Teraz, po lipcu, bilans jest jeszcze gorszy. Spadki sięgają 52 proc.

Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 4,38 mld zł w okresie styczeń-lipiec 2020. Rok temu przekraczał już 9 mld zł.

O całorocznych zyskach rzędu kilkunastu miliardów złotych można już zapomnieć. Zamiast o zyskach niektóre banki myślą już tylko o minimalizowaniu strat. Okazuje się bowiem, że po pierwszych siedmiu miesiącach 17 instytucji jest na minusie. W porównaniu z końcem czerwca doszedł kolejny bank.

Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

Wśród tych 17 banków jest 9 komercyjnych i 8 spółdzielczych. Razem wykazały łączną stratę w wysokości okrągłego miliarda złotych. KNF nie wskazuje ich konkretnie z nazwy, ale wiadomo, że są to raczej mniejsze podmioty. Choć i tak ich udział w całym rynku (według wartości aktywów) to około 10 proc.

Dużym obciążeniem wyników całego sektora bankowego są odpisy i rezerwy zawiązywane w związku z kryzysem. Dotyczą głównie kredytów i wynikają m.in. z pogorszenia jakości portfela kredytowego (pogorszenie spłacalności). Negatywny wpływ mają też rekordowo niskie stopy procentowe.

"Bez zmniejszenia obciążenia banków zwiększa się prawdopodobieństwo scenariusza polegającego na: wejściu znacznej liczby banków w straty finansowe - co może skutkować potrzebami uruchamiania programów naprawczych" - ostrzega Związek Banków Polskich (ZBP).

W najnowszym raporcie ZBP wskazuje na zagrożenie istotnego obniżenia możliwości kredytowych sektora bankowego, z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia kryzysu kredytowego.

W scenariuszu bazowym kreślonym przez ZBP, szacowana strata netto sektora w 2020 roku wyniesie 4 mld 563 mln zł, a w scenariuszu pesymistycznym będzie to aż 9 mld 817 mln zł straty. Dopiero optymistyczny wariant zakłada 1 mld 722 mln zł zysku netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, gospodarka, wiadomości, knf, wyniki, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2020

fdajak klienci banków są okradani na inflacji i ponosza straty to mnie to nie rusza, niech tez mają straty, tylko gdzie ta kasa lokata na 0.1% a kredyt … Czytaj całość

09-09-2020

spostrzegawczyJaka strata ? "Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 4,38 mld zł w okresie styczeń-lipiec 2020." O stracie … Czytaj całość

09-09-2020

logicznyNajwyższa pora na ratunek wysłać Sasina.

Rozwiń komentarze (36)