Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zyski sektora bankowego niższe o połowę. Szesnaście banków ze stratą

Kilkunastu bankom nie udało się uniknąć strat w pierwszym, pandemicznym półroczu. Przez to cały sektor bankowy wypracował niecałe 4 mld zł zysku - o prawie połowę mniej niż przed rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
KNF podsumował wyniki banków za pierwsze półrocze.

Zysk netto całego sektora bankowego działającego w Polsce wyniósł w pierwszym półroczu 3,96 mld zł - wynika z podsumowania przedstawionego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). To oznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku banki zarobiły mniej o 47 proc.

Jeśli druga połowa roku będzie wynikowo podobna do pierwszej, zyski nieznacznie przekroczą 7,5 mld zł wypracowane do połowy 2019 roku. Na wykresie wyraźnie widać, że z każdym kolejnym miesiącem powiększa się różnica i niebieskie słupki rosną znacznie wolniej od żółtych.

(KNF)
(Fot: KNF)

W statystykach można zauważyć, że w okresie od stycznia do czerwca, mimo trudnych warunków rynkowych, udało się zwiększyć wynik z tytułu odsetek o 1,6 proc. i poprawić wyniki z prowizji o 7,5 proc. Jednocześnie działalność operacyjna przyniosła o 40 proc. gorszy rezultat.

Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Ogromnym obciążeniem są rezerwy i odpisy dokonane na kredytach w związku ze skutkami, jakie w gospodarce i na rynku finansowym wywołał koronawirus. Mowa m.in. o rekordowych obniżkach stóp procentowych i pogorszeniu spłacalności kredytów. Z tego tytułu wyniki sektora obciążyła kwota 7,9 mld zł.

(KNF)
(Fot: KNF)

Sektor bankowy jako całość odnotowuje zyski, ale nie wszystkie banki skończyły półrocze z dodatnim wynikiem. Na koniec czerwca 16 banków (w tym 9 komercyjnych i 7 spółdzielczych) wykazało straty. Łącznie były pod kreską 467,3 mln zł.

KNF nie wymienia konkretnych nazw, ale po środowej publikacji wyników Alior Banku wiemy, że jednym z nich jest właśnie on.

Jedyną wskazówką na temat banków ze stratą jest informacja o tym, że ich należności od sektora niefinansowego stanowią prawie 10 proc. wszystkich należności banków komercyjnych i spółdzielczych. Są to więc raczej mniejsze instytucje.

Wartość kredytów udzielonych dotychczas osobom fizycznym i firmom na koniec czerwca wynosiła 1 bln 152,9 mld zł. Jednocześnie na depozytach w bankach klienci mieli 1 bln 391,5 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, wyniki, knf
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2020

GlapinskiNajbardziej AMATORSKA RPP jaka kiedykowiek byla. Glapinski i reszta...cały czas się MYLĄ, stracili WIARYGODNOŚĆ

19-08-2020

LOKATYPKOw jakim Świecie tak się dzieje że lokata jest na dwa miesiące z oprocentowaniem 0,01%. Co ma zrobić klient?Uciec z banku lub zainwestować!!!Śmiechu … Czytaj całość

19-08-2020

JanosikNiech podadzą jakiś nr. konta to wpłacę tym bankom 5 a może i 10 zł. A co, przecież ci prezesi nie mogą głodować

Rozwiń komentarze (22)