Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zyski sektora bankowego niższe o połowę. Szesnaście banków ze stratą

22
Podziel się:

Kilkunastu bankom nie udało się uniknąć strat w pierwszym, pandemicznym półroczu. Przez to cały sektor bankowy wypracował niecałe 4 mld zł zysku - o prawie połowę mniej niż przed rokiem.

KNF podsumował wyniki banków za pierwsze półrocze.
KNF podsumował wyniki banków za pierwsze półrocze. (money.pl)
bECGMzud

Zysk netto całego sektora bankowego działającego w Polsce wyniósł w pierwszym półroczu 3,96 mld zł - wynika z podsumowania przedstawionego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). To oznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku banki zarobiły mniej o 47 proc.

Jeśli druga połowa roku będzie wynikowo podobna do pierwszej, zyski nieznacznie przekroczą 7,5 mld zł wypracowane do połowy 2019 roku. Na wykresie wyraźnie widać, że z każdym kolejnym miesiącem powiększa się różnica i niebieskie słupki rosną znacznie wolniej od żółtych.

bECGMzuf

W statystykach można zauważyć, że w okresie od stycznia do czerwca, mimo trudnych warunków rynkowych, udało się zwiększyć wynik z tytułu odsetek o 1,6 proc. i poprawić wyniki z prowizji o 7,5 proc. Jednocześnie działalność operacyjna przyniosła o 40 proc. gorszy rezultat.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Ogromnym obciążeniem są rezerwy i odpisy dokonane na kredytach w związku ze skutkami, jakie w gospodarce i na rynku finansowym wywołał koronawirus. Mowa m.in. o rekordowych obniżkach stóp procentowych i pogorszeniu spłacalności kredytów. Z tego tytułu wyniki sektora obciążyła kwota 7,9 mld zł.

bECGMzul

Sektor bankowy jako całość odnotowuje zyski, ale nie wszystkie banki skończyły półrocze z dodatnim wynikiem. Na koniec czerwca 16 banków (w tym 9 komercyjnych i 7 spółdzielczych) wykazało straty. Łącznie były pod kreską 467,3 mln zł.

KNF nie wymienia konkretnych nazw, ale po środowej publikacji wyników Alior Banku wiemy, że jednym z nich jest właśnie on.

Jedyną wskazówką na temat banków ze stratą jest informacja o tym, że ich należności od sektora niefinansowego stanowią prawie 10 proc. wszystkich należności banków komercyjnych i spółdzielczych. Są to więc raczej mniejsze instytucje.

bECGMzum

Wartość kredytów udzielonych dotychczas osobom fizycznym i firmom na koniec czerwca wynosiła 1 bln 152,9 mld zł. Jednocześnie na depozytach w bankach klienci mieli 1 bln 391,5 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECGMzuG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
Greg
rok temu
I jakoś nikt się nie zająknął że przez ostatnie kilka lat zysk netto banków to było po 14 mld zł rocznie. Dziś po połowie roku jest na poziomie 4 mld. Ale sie tragedia dzieje. Teraz wszyscy wyskakujmy z kasy bo bank będzie miał straty. A jak normalna firma ma straty to jeszcze ZUSy i podatki m płacić.
monkey99
rok temu
Chyba się wzruszę i rozpłaczę. Banki nie zarobiły tyle ile zakładały zarobić, więc wykazują stratę. Tyle tylko, że strata jest wtedy gdy musisz dokładać nie zyskując. Troszkę się pop.... w bankach i dlatego uważam je za firmy pasożytnicze w społeczeństwie, które powinny być natychmiast unicestwione a ich kapitał winno przejąć społeczeństwo. Powinno się skończyć z funduszami inwestycyjnymi, które są głównymi właścicielami banków, lecz jest tajemnica kto jest właścicielem aktywów w tych funduszach. A może nim być tak samo święty Piotr jak i Belzebub. Dlaczego tu nikt nie kontroluje pochodzenia pieniędzy?
emeryt
rok temu
Zyski banków spadły. Głupie określenie. Równie dobrze można powiedzieć że złodziejom spadły zyski bo mniej udało się ukraść. Przecież zysk banku to wyłudzanie różnych opłat i windowanie marż kosztem uczciwie pracujących ludzi. Sam bank jest jednostką nieproduktywną.
bECGMzuH
Gość
rok temu
To nie wina pandemii, tylko skandalicznie zaniżonych stóp procentowych i nieskrępowanego dodruku pieniądza. Ludzie nie chcą trzymać pieniędzy w bankach, bo oprocentowanie jest dużo niższe niż inflacja. Zamiast tego kupują towary, bo one tracą na wartości dużo wolniej.
Hak
rok temu
w tytule strata, a dalej 4 mld zysku ?? hmm
...
Następna strona