Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

"Prezes Google chwali Polskę". Prezydent Duda o planach amerykańskiego giganta w naszym kraju

10
Podziel się:

Zdaniem prezesa Google mamy świetnych specjalistów i inżynierów, a jego firma zamierza rozwinąć działalność w Polsce.

Andrzej Duda wraz premierem Morawieckim reprezentują Polskę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Andrzej Duda wraz premierem Morawieckim reprezentują Polskę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. (Pawel Wiśniewski/EAST NEWS)

Zdaniem prezesa Google mamy świetnych specjalistów i inżynierów, a jego firma zamierza rozwinąć działalność w Polsce – tak zrelacjonował spotkanie z szefem amerykańskiego giganta prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że w Davos o Polsce mówi się w samych superlatywach.

- Słyszałem niejednokrotnie zapewnienia przedstawicieli świata biznesu, że chcą w Polsce inwestować. Usłyszałem superlatywy o naszej gospodarce: że świetnie się rozwijamy, panuje u nas dobry klimat do inwestycji, mamy dobre wskaźniki – zapewniał prezydent Andrzej Duda w rozmowie z RMF FM.

Wśród zadowolonych z prowadzenia biznesu w Polsce znalazł się również prezes Google, z którym w środę rozmawiał prezydent. - Prezes wysoko ceni polskich pracowników. Chwalił, że mamy wielu zdolnych młodych inżynierów. Zapewnił też, że będzie chciał rozwijać w Polsce swoją działalność – relacjonował prezydent Andrzej Duda.

W lunchu organizowanym przez prezesa Google uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki. Jak przekonywał prezydent, każdy z nich ma własne agendy spotkań w Davos, ale przyświeca im jeden cel: chcą tworzyć koalicję na rzecz rozwoju i promocji polskiego biznesu. – Współpraca z premierem układa nam się bardzo dobrze. Przyjechaliśmy tu realizować polskie interesy na styku świata biznesu i polityki – zapewniał Andrzej Duda.

Zobacz także: Polska powinna mieć silniejszy głos w Davos. Stać nas na to:

Jak przekonywał na antenie RMF FM, wspólnie działają więc nie tylko na rzecz promowania Polski jako dobrego miejsca do inwestycji. - Stawiamy na ekspansję polskich firm za granicę. Etiopia, Wietnam - nawet tak dalekie kierunki. To kraje, które rozwijają się dynamicznie, gdzie działają najwięksi gracze. Tam też są i nasi przedsiębiorcy.

W Davos prezydent brał udział również w debacie ws. rozwoju i inwestycji. - Podkreślałem różne formaty polskich działań na rzecz rozwoju: współpracę z Chinami w formule 16+1 oraz format trójmorza. Mówiłem też o projekcie Via Carpatii i innych inwestycjach, które pozwolą rozwinąć biznesy, poprawią połączenia drogowe i zabezpieczą Polskę np. energetycznie – wyliczał prezydent.

Pytany był również o kontakty z USA. Jak przypomniał, wizyta prezydenta Trumpa przewidziana jest dopiero na piątek, ale Andrzej Duda już wyraził chęć spotkania. Jak dodał, polska współpraca z USA jest bardzo dynamiczna. Przypomniał, że trwają rozmowy względem modernizacji systemu antyrakietowego, a od czasu ostatniej wizyty amerykańskiego przywódcy w Warszawie podpisana została umowa gazowa.

W kontekście wizyty w szwajcarskim Davos prezydent pytany był o pomoc dla frankowiczów. Jak wspomniał, wciąż aktywnie działa nad przyśpieszeniem prac nad uchwaleniem projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji.

- To realizacja moich wyborczych obietnic. Cieszy mnie, że sytuacja się poprawiła dzięki osłabieniu franka, mimo tego chcę, aby ustawy zostały uchwalone. Niech to będzie zabezpieczenie na przyszłość – zaznaczył Andrzej Duda. Zapewnił też, że montuje koalicję m.in. z NBP i KNF, instytucjami, które uważają, że takie rozwiązania pomocowe powinny zostać wprowadzone.

Prezydent pytany był też o zmiany w rządzie - również o to, czy będzie tęsknił za Antonim Macierewiczem. Nie odpowiedział wprost. Zaznaczył jednak, że wymiana ministrów była wolą większości parlamentarnej, którą on realizował.

Podkreślił natomiast, że wspierał działania byłego szefa MON w kwestii tworzenia Obrony Terytorialnej i zwiększania nakładów na wojsko. Czy z nowym ministrem współpraca będzie układać się lepiej? Jak stwierdził Duda, z ministrem Błaszczakiem pracowało mu się dobrze, kiedy ten był odpowiedzialny za MSWiA. Jest więc przekonany, że i na nowym stanowisku nie będzie inaczej. - Najbardziej zależy mi na współpracy merytorycznej – podkreślił prezydent

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
asdf
6 lat temu
Google = DO EVIL.
Prezi Dęt
6 lat temu
Więc były tematy trudne?
Xbb
6 lat temu
Tja. A Google Pixel 2 nie da sie normalnie kupic w tym kraju. Tak Google chce poszerzac z nami wspolprace...
nick
6 lat temu
Ten Pan się się cieszy że podatnik polski wykształcił politechniczną elitę a swiatowy gigant będzie z tego czerpał zysk. Pane taki myślenie było dobre dwadziecia lat temu.Wstyd, wstyd brakuje mi słów krytyki.
Darek
6 lat temu
Pod względem PKB Polska jest 8, liczby ludności 6, zarobków netto 10 w Unii; wg danych Ranking Gospodarek Unii portalu Euro-Dane to gdzie ta piąta pozycja...?