Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Offset towarzyszący zakupowi Patriotów jest mały. PZL Świdnik ma propozycję

 

 

Tylko pięć krajów w Europie jest w stanie produkować śmigłowce i Polska do nich należy. PZL Świdnik ma unikalne kompetencje i powinniśmy je dalej wzmacniać - podkreśla Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo, właściciela Świdnika.

Zdaniem Krystowskiego, rozczarowujący offset towarzyszący zakupowi Patriotów, powinien skłaniać do szukania technologii u polskich producentów w kolejnych programach zbrojeniowych.

W rozmowie z money.pl Krystowski zaznaczył, że Świdnik jako firma nie czuje się zawiedzony offsetem towarzyszącym pierwszej fazie programu "Wisła" (zakup systemu przeciwrakietowego), bo też nie spodziewał się jakiś korzyścu dla siebie. Dodał jednak, że wartość offsetu jest niższa niż to, do czego byliśmy przyzwyczajeni wcześniej, gdy obowiązywała zasada, że wartość offsetu, czy korzyści dla przemysłu powinna odpowiadać wartości dostaw uzbrojenia.

- Jestem prostym sprzedawcą śmigłowców i nie muszę orientować się z niuansach polskiej polityki zbrojeniowej - dodał. Uważa przy tym, że przy okazji kolejnych programów zbrojeniowych państwo powinno położyć nacisk na kupowanie i pozyskiwanie technologii w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
awe
2018-05-23 13:55
Świdnika już dawno nie ma. To Augusta Westland. Mogą sobie gadać maądrale ze Świdnika, a i tak skakają jak im Włoch zagra! Co za propaganda. Polski przemysł..... Taaa.....
Realista
2018-05-23 02:30
Jakie kupowanie i pozyskiwanie technologi !!! Czas zacząć samemu opracowywać i wychodzić przed szereg z pomysłami. Wariatem pewnie w latach 70 nazywano gościa co wpadł na pomysł broni laserowych które dopiero teraz zaczęto wdrażać do użytku. Nie wstydźmy się być wariatami
starszy
2018-05-23 01:30
Dlaczego w nazwie wciąż widnieje PZL? To nie jest już polski zakład. W 2010 roku sprzedano ten zakład dla włoskiej korporacji AgustaWestland która w 1915 roku przemieniła się na Leonardo-Finmeccanic. Wszystkie produkowane samoloty w Świdniku są własnością tej właśnie włoskiej firmy. Co więcej, polskie macierzyste produkcje jak PZL W-3 Sokół oraz PZL SW-4 także stały się własnością tej włoskiej firmy. Polacy tam tylko pracują jako robotnicy a nie beneficjenci. Tak więc po co te oszukańcze artykuły i nieprawdziwe gadki? Polskiego PZL Świdnik już nie ma. Wywalcie ze skrótu literkę "P" bo to już nie polskie zakłady i do nich "Polskie" nienależy.
Pokaż wszystkie komentarze (26)