Notowania

stawki vat
17-05-2018 (11:36)

Wiceminister finansów: będziemy zmieniać i upraszczać stawki VAT

Ministerstwo Finansów bierze się za podatkowe absurdy i będzie zmieniać stawki VAT przy niektórych produktach. - Nie ma intencji, by uderzyć w kieszenie Polaków - zapewnia w rozmowie z money.pl Paweł Gruza, wiceminister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL WOZNIAK)
- System stawek VAT jest zbyt pogmatwany, czas na zmiany - mówi nam wiceminister Gruza

Ministerstwo Finansów bierze się za podatkowe absurdy i będzie zmieniać stawki VAT przy niektórych produktach. - Nie ma intencji, by uderzyć w kieszenie Polaków - zapewnia w rozmowie z money.pl Paweł Gruza, wiceminister finansów.

- Chodzi o naprawę bardzo skomplikowanego modelu przypisywania stawek VAT do towarów, usług i produktów. To bardzo pogmatwany system, który generuje liczne wątpliwości prawne. A te są rozstrzygane dopiero w sądach. To zabiera czas przedsiębiorcom, zapycha system sprawiedliwości – przekonuje Paweł Gruza.

Gruza: konsumenci nie odczują różnicy

Wiceminister przekonuje, że resort intensywnie pracuje, żeby uprościć system bez żadnej szkody dla konsumentów. - Budżet wyjdzie na tym na zero, o ile nie na minusie. Nie ma możliwości, że konsumenci zapłacą więcej w sklepach - przekonuje.

Gruza tłumaczy, że choć system będzie upraszczany, to konstrukcja przepisów jest skomplikowana. Dlaczego? Z zapowiedzi wiceministra wynika, że pojawi się instytucja, która pomoże przedsiębiorcom przyporządkować odpowiednią stawkę VAT do produktów. - Te przepisy wejdą wcześniej. Z kolei nowe stawki trochę później, żeby przedsiębiorcy mieli odpowiednio dużo czasu do przygotowania się na zmianę - dodaje.

Z wiceministrem Pawłem Gruzą rozmawialiśmy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Money.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: stawki vat, wiadomości, wideo, gospodarka, eec 2018, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

ZK590Polskę zalała góra pieniędzy z uszczelnienia VAT, ale powrót do 22% jest nie możliwy, 8 tys. wolne od podatku nie możliwe, zlikwidowanie akcyzy i VAT … Czytaj całość

17-05-2018

zeflikUSA nie wprowadziło vat bo wie, że to katastrofa. Maja prosty podatek obrotowy, a ceny w sklepach podawane są netto i obywatel wie ile buli podatków … Czytaj całość

17-05-2018

joxZnając dotychczasowe pomysły naszego geniusza finansów, dla uproszczenia wszystkie stawki VAT zostaną zrównane do 27% (maksymalna stawka w UE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)

Wybrane dla Ciebie