Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z 14. emeryturami? Minister wyjaśnia

201
Podziel się

Co dalej z 14. emeryturą? Głos w tej sprawie zabrała minister rodziny Marlena Maląg, która przekonuje, że świadczenie będzie wypłacone. Dodaje jednak, że nie wszyscy otrzymają wypłatę w pełnej wysokości.

Co dalej z 14. emeryturami? Minister wyjaśnia
14. emerytura zagrożona? Głos zabrała minister rodziny Marlena Maląg (na zdjęciu). (KPRM, Krystian Maj)
bDJKAGhx

Minister rodziny Marlena Maląg uspokaja seniorów - 14. emerytura trafi na ich konta. Z jej słów wynika, że "czternastka" będzie wypłacana w listopadzie - tak przynajmniej zakładają rządzący. A ile osób otrzyma świadczenie?

Ze słów minister Maląg wynika, że trafi ona do ok. 9,1 mln osób. Nie wszyscy jednak otrzymają wypłatę w pełnej wysokości. Trzeba jednak podkreślić, że pełną "czternastkę" otrzyma większość uprawnionych do świadczenia, bo ok. 7,9 mln osób.

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - oceniła minister.

bDJKAGhz
Zobacz także: Będzie 13-stka, co z 14-stką? Wiceminister: rząd przyjął projekt ustawy, wypłata w listopadzie

Maląg przypomniała również, że trzynasta emerytura jest już zagwarantowana ustawowo. Oprócz tego uruchomiony został program "Mama 4 plus", w ramach którego co miesiąc do ok. 60 tys. osób bez prawa do emerytury nawet na minimalnym poziomie trafiają środki. Dlaczego? Ponieważ wychowywały co najmniej czworo dzieci i nie mogły podjąć pracy zarobkowej.

bDJKAGhF

Projekt ustawy przyznającej "czternastki" seniorom jest w Sejmie. W przyszłym tygodniu zajmie się nim Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

- Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14. emerytura zostanie wypłacona w listopadzie - wskazała Maląg. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - oraz w styczniu 2022 roku - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - dodała minister rodziny.

Zgodnie z projektem ustawy, pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

bDJKAGhG

- Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych - przekazała Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKAGia
Źródło:
KOMENTARZE
(201)
nika
2 miesiące temu
od niedawna jestem emerytką, nie chcę żadnych trzynastek i czternastek-jałmużny, chcę godnie żyć cały rok, a nie od przypadku do przypadku, bo taka jest wola pana
123
2 miesiące temu
nie ma jeszcze 13 ale już się chwalą 14? ciemny lud wszystko kupi
Moreno
2 miesiące temu
Jak to zagrożona? Weźmiemy kolejne kredyty, zadłużymy jeszcze bardziej już zadłużony na 6 bln kraj i niech się następne pokolenia martwią ale co nas to obchodzi.
bDJKAGib
Stan
2 miesiące temu
Wolałbym gdyby ta kwotą wsparli służbę zdrowia w zakresie opieki nad seniorami. Taki ekstra prawdziwy program , jak okulistyka, kardiologia , pulmunologia , badania boleriozy, zatory zylne , rehabilitacja. Taki pożądny zastrzyk finansowy. Kwota 11 mld zł dodatkowo na rok to około 90 razy więcej niż zbiera WOŚP, a jej pomoc jest tak widoczna i daje dobre efekty. Jako emeryt oczekiwałbym i zgodzilbym się bo kwota 800 zł indywidualnie mało daje, ale już lepszy dostęp do leczenia prawdziwego a nie bylejakiego to już tak.
xyzgk
2 miesiące temu
Ile lat pracowałem, taką mam emeryturę - "widziały gały gdy pracowały"
...
Następna strona