Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury

198
Podziel się:

Dorabiasz do emerytury lub renty? Jeżeli nie przekroczyłeś ustawowego wieku emerytalnego, to musisz uważać. ZUS może zmniejszyć wysokość emerytury lub renty, lub nawet czasowo ją zawiesić. Podpowiadamy, jak można uniknąć "cięć" świadczenia.

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury
Emerytura zmniejszona, lub nawet zawieszona? ZUS ma do tego prawo. (Pixabay)
bEDjYupx

Zmniejszenie wysokości świadczenia, lub nawet czasowe zawieszenie wypłat emerytur i rent może dotknąć wszystkich, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę lub rentę. Jeżeli zatem kobieta ma mniej niż 60 lat, lub mężczyzna mniej niż 65 i dorabia do emerytury z ZUS-u, to musi uważać.

Jak przypomina "Super Express", osoby, które nie przekroczyły ustawowego wieku emerytalnego, muszą rozliczać się z ZUS-em ze swoich dodatkowych dochodów. A te obwarowane są limitami.

Dodatkowe przychody nie mogą wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli senior przekroczy ten próg, to ZUS obniży mu wysokość świadczenia lub całkowicie zawiesi jego wypłaty. Gorzej, jeżeli przekroczy próg 130 proc. Wtedy Zakład zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

bEDjYupz
Zobacz także: 13. i 14. emerytury do likwidacji? "Nie można od tego uzależniać walki z epidemią"

Jakie są obecne progi? Na dziś 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 3618,30 zł, a 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 6719,70 zł - wylicza "SE".

bEDjYupF

Progi dochodowe zmieniają się co trzy miesiące. Obecny przewidziany został do końca lutego 2021 roku. ZUS aktualizuje progi dochodowe cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Jak zatem sprawdzić, czy nie przekracza się progu? Trzeba przede wszystkim znaleźć najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ujęciu kwartalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDjYuqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(198)
iza
2 miesiące temu
jakby donek rzadził to by tak było na bank
wojtek
2 miesiące temu
Jesli pracownik jest zmeczony praca bo ciezko pracuja ,to powinien zwrocic sie z tym do prezesa czy dyrektora zus ze on ciezko pracuje a sprzataczka w zus nie i ow pracownik bedzie odpoczywal w pracy a za niego bedzie pracowala sprzataczka w zus
Onn
8 miesięcy temu
ZUS nie powinien byc OBOWIAZKOWY - jesli zgromadzonych przez 40 lat pracy pieniedzy nie chce wyplacac! To tak jakbys w banku na koncie oszczednosciowym skladal pieniadze a pozniej bank nie chcialby ci tego wyplacic! Kradziez w bialy dzien. Dlatego to nie moze byc dluzej obowiazek jak takie rzeczy sie dzieja!
bEDjYuqb
Obserwator DO
8 miesięcy temu
*patrzcie* = To, Jarek jest na wcześniejszej emeryturze, czy nie rozumiesz co czytasz ? -- Szkoda, że w szkole nie nauczyli ciebie czytać ze zrozumieniem ( może jesteś byłym milicjantem który umie tylko pisać, no to wybaczam). Obniżenie emerytury nie dotyczy emerytów którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny tj 60 lat kobiety i 65 mężczyzn... Jarek, jak piszesz, ma ukończone 65 lat a więc jego to nie dotyczy. Może dorabiać bez ograniczeń. Jak każdy, kto pobiera emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przeczytaj tekst raz jeszcze. Po prostu płaci składkę chorobową i podatek od sumarycznych dochodów...
oleś
8 miesięcy temu
Proszę , czytać, czytać i jeszcze raz czytać, ale ze zrozumieniem. A dla pismaków: już w tytule zawierać dla kogo artykuł jest przeznaczony, bo tu nie chodzi o wszystkich emerytów, a o tych którzy nie mają jeszcze wieku powszechnej emerytury (K - 60, M - 65 lat).
...
Następna strona