Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury

196
Podziel się

Dorabiasz do emerytury lub renty? Jeżeli nie przekroczyłeś ustawowego wieku emerytalnego, to musisz uważać. ZUS może zmniejszyć wysokość emerytury lub renty, lub nawet czasowo ją zawiesić. Podpowiadamy, jak można uniknąć "cięć" świadczenia.

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury
Emerytura zmniejszona, lub nawet zawieszona? ZUS ma do tego prawo. (Pixabay)
bDJKKNsR

Zmniejszenie wysokości świadczenia, lub nawet czasowe zawieszenie wypłat emerytur i rent może dotknąć wszystkich, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę lub rentę. Jeżeli zatem kobieta ma mniej niż 60 lat, lub mężczyzna mniej niż 65 i dorabia do emerytury z ZUS-u, to musi uważać.

Jak przypomina "Super Express", osoby, które nie przekroczyły ustawowego wieku emerytalnego, muszą rozliczać się z ZUS-em ze swoich dodatkowych dochodów. A te obwarowane są limitami.

Dodatkowe przychody nie mogą wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli senior przekroczy ten próg, to ZUS obniży mu wysokość świadczenia lub całkowicie zawiesi jego wypłaty. Gorzej, jeżeli przekroczy próg 130 proc. Wtedy Zakład zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

bDJKKNsT
Zobacz także: 13. i 14. emerytury do likwidacji? "Nie można od tego uzależniać walki z epidemią"

Jakie są obecne progi? Na dziś 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 3618,30 zł, a 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 6719,70 zł - wylicza "SE".

bDJKKNsZ

Progi dochodowe zmieniają się co trzy miesiące. Obecny przewidziany został do końca lutego 2021 roku. ZUS aktualizuje progi dochodowe cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Jak zatem sprawdzić, czy nie przekracza się progu? Trzeba przede wszystkim znaleźć najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ujęciu kwartalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKKNtu
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(196)
POśmiewisko i...
2 miesiące temu
Jeszcze 5 lat temu za PO pracowaliście za 4,20 na godzinę i wam wystarczało, a przecież nie było pandemii.
Lolek
2 miesiące temu
I bardzo dobrze. Nie powinno się w ogóle dorabiać. Albo pracujesz, albo emerytura. A posada dla młodych. Jak jesteś zdrowy i chcesz pracować, to sobie pracuj. Dostaniesz wyższą emeryturę potem. A nie jedno i drugie.
abuksan
2 miesiące temu
Na początek powinno być bardzo jasno i wyraźnie powiedziane, że dotyczy to rent i WCZEŚNIEJSZYCH emerytur. Normalny emeryt może zarabiać ile wydoli u nic ZUSowi do tego.
bDJKKNtv
oleś
2 miesiące temu
I po co ten tytuł, który nie dotyczy wszystkich emerytów, a tylko tych tzw. wcześniejszych...
Loony
2 miesiące temu
" Na dziś 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 3618,30 zł" Kto ta średnią wylicza i jak mu to wychodzi, zwłaszcza w czasie wirusa, większość ludzi nie ma za co żyć a tu proszę, jest tabelka, kraina mlekiem i miodem płynąca.
...
Następna strona