Notowania

emerytury
22.11.2019 09:51

40 proc. Polaków wybrało PPK. "To będzie fundamentalna zmiana"

Między 39 a 42 proc. - tylu pracowników dużych firm jest obecnie zapisanych w Pracowniczych Planach Kapitałowych. To oznacza, że na dodatkowe oszczędzanie zdecydował się ponad milion Polaków. - To będzie fundamentalna zmiana - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju twierdzi, że PPK to będzie fundamentalna zmiana w Polsce (Fot: Jan Bielecki/East News)

Z danych Instytutu Emerytalnego i Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy wynika, że poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych na jego początkowym etapie wynosi 39-42 proc. pracowników.

"W przypadku przytłaczającej większości pracodawców poziom partycypacji w PPK oscyluje między 20 a 69 proc., z dominantą w przedziale od 30 do 50 proc. Powyższe oznacza, że w zależności od sposobu liczenia, średni rzeczywisty poziom partycypacji w PPK na podstawie badanej grupy mieści się w przedziale między 39 a 42 proc." - piszą autorzy raportu.

Z ich badania wynika, że poziom partycypacji pracowników w PPK jest nieco wyższy w firmach, w których działają związki zawodowe. Udział pracowników w programie rośnie tu do 45 proc. Natomiast wpływu na poziom partycypacji nie ma wielkość firmy. I jeszcze jedna zależność: tam, gdzie większa liczba pracowników pracuje nie na etatach, lecz na umowach zlecenia, udział pracowników w PPK jest niższy.

- 40-50 proc. partycypacja w PPK, którą zakładamy,oznacza, że na starość będzie od stycznia 2021 oszczędzać extra ok. 5 mln Polaków. Teraz jest ok. 1-1,2 mln takich osób. To będzie fundamentalna zmiana - szacuje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pod koniec października w programie "Money. To Się Liczy" prezes PFR Paweł Borys mówił, że zakłada w pierwszym etapie "przedział 40-50 proc.". - Gdyby było mniej niż 40 proc., to byłbym trochę rozczarowany - mówił Borys.

Obecne szacunki wskazują, że w rzeczywistości znajdujemy się bliżej dolnej granicy tych szacunków. Pierwotnie PFR zakładał, że po pełnym wdrożeniu w PPK oszczędzać będzie nawet 75 proc. pracowników.

Pierwszy etap programu PPK skierowany był do największych firm, czyli takich, które zatrudniają co najmniej 250 osób i właśnie się formalnie zakończył. Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie PPK, w ciągu tygodnia-dwóch przygotuje informacje na temat poziomu uczestnictwa pracowników w nim. Wtedy poznamy oficjalne dane Funduszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

MonoJestem w pozostałych 60-62 procentach którzy jednak nie zaryzykowali przejścia do PPK. Bardzo sceptycznie patrzę na ten pomysł i obawiam się że los … Czytaj całość

22-11-2019

HubertDocelowo jakiś rząd i tak to ukradnie. Tak jak OFE.

22-11-2019

HelkaA po co dodatkowo oszczędzać jak i tak dokładają tym o niższych emeryturach?

Rozwiń komentarze (30)