Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PPK wybrało 40 proc. pracowników. Większe zainteresowanie tam, gdzie działają związki zawodowe, małe w przypadku zleceniobiorców

391
Podziel się

40 proc. uprawnionych pracowników zdecydowało się oszczędzać na czas emerytury w PPK. Zainteresowanie jest większe tam, gdzie działają związki zawodowe.

Bartosz Marczuk przekonuje, że z czasem więcej uprawnionych przekona się do oszczędzania w PPK
Bartosz Marczuk przekonuje, że z czasem więcej uprawnionych przekona się do oszczędzania w PPK (WP.PL, Krzysztof Olszewski)
bErkDrFN

Pierwszy etap programu PPK skierowany był do największych firm, czyli takich, które zatrudniają co najmniej 250 osób i właśnie się formalnie zakończył. Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie PPK, w ciągu tygodnia-dwóch przygotuje informacje na temat poziomu uczestnictwa pracowników w nim.

Tymczasem światło dzienne ujrzał raport o "Poziomie partycypacji w programie pracowniczych planów kapitałowych" przygotowały Instytut Emerytalny i kancelaria Wojewódka i Wspólnicy. Autorzy przeanalizowali zainteresowanie programem PPK w kilkudziesięciu z ponad 4000 największych firm.

bErkDrFP

I tak, zainteresowanie oscyluje między 20 a 69 proc. Średni rzeczywisty poziom partycypacji mieści się w przedziale między 39 a 42 proc.
Zdaniem jego twórców szacowany rzeczywisty poziom partycypacji w PPK warto zestawić z założeniami twórców tego programu, którzy jeszcze pod koniec sierpnia 2018 r., składając do Sejmu projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, szacowali poziom partycypacji na 75 proc.
"Jak widać, okazują się one kompletnie nierealne, dlatego też w kolejnych miesiącach agendy rządowe sukcesywnie obniżały te prognozy" – piszą autorzy raportu.

Zobacz także: Obejrzyj: PPK to projekt na lata. Polacy właśnie decydują, czy chcą oszczędzać i zarabiać

Z ich badania wynika, że poziom partycypacji pracowników w PPK jest nieco wyższy w firmach, w których działają związki zawodowe. Udział pracowników w programie rośnie tu do 45 proc. Natomiast wpływu na poziom partycypacji nie ma wielkość firmy. I jeszcze jedna zależność: tam, gdzie większa liczba pracowników pracuje nie na etatach, lecz na umowach zlecenia, udział pracowników w PPK jest niższy.

bErkDrFV

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie programu PPK, nie jest rozczarowany szacunkami.

– Z naszej perspektywy partycypacja pracowników na poziomie 40–50 proc., przy niskiej skłonności Polaków do oszczędzania, historii z OFE oraz nieufności do rynków kapitałowych, byłaby bardzo pozytywna – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jest też przekonany, że zainteresowanie będzie z czasem rosło.

– Ci, których na starcie nie będzie w PPK, zobaczą, że oszczędności tych, którzy w nim są, szybko rosną, bo dokładają się do nich pracodawca i państwo. Liczba uczestników programu powinna więc rosnąć – prognozuje Marczuk.

bErkDrFW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErkDrGq
KOMENTARZE
(391)
lenika
2 lata temu
Ja nie wiem ile się osób wypisało i le zapisało .Ale wiem ze to całkiem dobry program i wartałoby się bliżej mu przyjrzeć a nie krytykować tak po prostu bez zastanowienia
WOLF43staź
2 lata temu
Problem polega na tym, że obietnice były nieco większe. Otóż 5 maja 2015 r. Piotr Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą „Umowę programową” oraz oficjalnie udzielił mu poparcia. W tejże umowie znalazł się zapis, że Andrzej Duda już jako prezydent będzie prowadzić politykę zmierzającą „do powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”. Stop manipulacji.
robal_pl
2 lata temu
PPK - Program Powolnej Kradzieży ... Jak przyjdzie potrzeba to zabiorą te pieniądze na ratowanie kolejnego budżetu. Tak jak zabrali z OFE.
bErkDrGr
Jjjjj
2 lata temu
Zjodzieje
Kosti
2 lata temu
Nikt z nami pracownikami poważnie na ten temat nie rozmawiał. Jedynie wywieszono plakaty z odręczną adnotacją PPK. Potem pocztą pantoflową dowiedziałem się, kto ma zarządzać tym całym programem w przypadku naszego zakładu pracy. Generalnie zero informacji byle co miesiąc ściągnąć kasę z konta na PPK, do którego nawet pewnie nie dożyję.
...
Następna strona