Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

500 plus dla seniora. Oto kto może ubiegać się o świadczenie

119
Podziel się:

W czerwcu zaczął się nowy okres świadczeniowy programu Rodzina 500 plus i każdy, kto chce dostawać pieniądze na dziecko, musi złożyć odpowiedni wniosek. Warto przypomnieć, że od jesieni 2019 roku działa także podobny program wsparcia dla najgorzej uposażonych seniorów. Zasady korzystania z niego są jednak bardziej skomplikowane niż w przypadku 500 plus dla dzieci. Komu przysługują pieniądze?

500 plus dla seniora. Oto kto może ubiegać się o świadczenie
500 plus dla seniora. Oto kto może ubiegać się o świadczenie (Pixabay)

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rząd wprowadził je w październiku 2019 roku. Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub za pomocą internetowej Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

500 plus dla seniora. Ile i dla kogo

Kto może się ubiegać o 500 plus dla seniora? Wbrew potocznej nazwie, nie tylko osoby starsze, ale każdy, kto ukończył 18. rok życia i jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona odpowiednim orzeczeniem.

Pieniądze w wysokości 500 zł należą się emerytom, rencistom i osobom pobierającym inne świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych, jeśli ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1396,13 zł. Jeśli ktoś ma więcej, to nie dostanie 500 złotych, a kwotę pomniejszoną o tyle, o ile przekracza próg 1396,13 zł. To oznacza, że przy emeryturze czy rencie na poziomie 1896,13 zł i wyższych, 500 plus dla seniora już nie przysługuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zaczynamy mieć chaos". Były minister gospodarki mówi o cukrowej panice

Pełne 500 zł dostaną też wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które mają powyżej 18. roku życia i w ogóle nie są uprawnione do emerytury ani renty i nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych.

Po złożeniu wniosku ZUS wyda decyzję o przyznaniu świadczenia w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji - tłumaczy zakład. 500 plus dla seniora będzie wypłacone od miesiąca, w którym wnioskodawca spełni wymagane warunki, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o to świadczenie.

Przypomnijmy też, że od czerwca działa nowy okres świadczeniowy, jeśli chodzi o program Rodzina 500 plus, czyli 500 zł wypłacane na każde dziecko. Kto chce otrzymywać świadczenie, musi złożyć wniosek. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną.

Dodatkowe świadczenia dla emerytów

Warto też wspomnieć, że w tym roku ZUS wypłacił już seniorom "trzynaste emerytury", a "czternastki" będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Te pierwsze dostaje każdy senior uprawniony do emerytury lub renty w pełnej wysokości, czyli 1388,44 zł. Z kolei "czternaste emerytury" w pełnej kwocie 1338,44 zł brutto trafi do seniorów z emeryturą lub rentą nie wyższą niż 2,9 tys. zł brutto.

Ci, którzy mają więcej niż 2,9 tys. zł, dostaną mniejszą "czternastkę", wyliczoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", czyli pomniejszoną o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Wprowadzona też została minimalna wysokość czternastej emerytury - będzie to 50 zł brutto, a więc 45 złotych na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
skorpion
rok temu
Nie piszcie głupot.Orzeczenie w sprawie egzystencji wydaje orzecznik ZUS.Możecie mieć orzeczenie z komisji powiatowej.A ZUS wydaje decyzję,że nie jesteście niezdolni do samodzielnej egzystencji i możecie co najwyżej się sprzeciwić.Tylko po co?I tak nie zmienią decyzji.A na dodatek nawet was nie widząc.To pisowska ściema jak wiele innych
Borys
rok temu
TO TAK JAK DOKŁADANIE DO KONTA BANKOWEGO "BIEDNEMU" KTÓRY NIE MA OSZCZĘDNOŚCI BO NIGDY NIE BYŁ ZAINTERESOWANY PRACĄ I OSZCZĘDZANIEM
Janusz
rok temu
znowu drukowanie pieniędzy, może morawiecki albo bajtek się zrzuci
RL12
rok temu
Dlatego Lewandoski uciekł do Farselony na emeryturę. Byle dalej od polskich granic i fiskusa. Sam powiedział, cytuję Forsa Barca! Czyli wiadomix, że o forsę chodzi!
singiel
rok temu
Dla pracujących ciężko singli znowu nic. Znowu będziemy darmozjadów utrzymywać!
...
Następna strona