Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Trzynastki" i "czternastki" to za mało. Te dane wiele mówią

40
Podziel się:

Jaki jest w Polsce poziom życia na emeryturze? Na 37 państw zajmujemy dopiero 26. miejsce. Przeciętny emeryt wydaje na swoje utrzymanie 1336 zł miesięcznie - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Trzynastki" i "czternastki" to za mało. Te dane wiele mówią
Przeciętny emeryt wydaje na swoje utrzymanie 1336 zł miesięcznie - pisze "GW" (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak czytamy, w raporcie "The best European countries for retirement" firmy Blacktower, która zbadała poziom życia emerytów w 37 europejskich państwach, Polska zajęła 26. miejsce. "Nie najgorzej wypadliśmy pod względem bezpieczeństwa oraz stosunkowo niskich kosztów utrzymania. Przeciętny emeryt wydaje na swoje utrzymanie 1336 zł miesięcznie. To ponad 80 zł więcej, niż wynosi wysokość najniższej emerytury" - podaje "Wyborcza".

Znacznie gorzej jest natomiast w przypadku cen nieruchomości w stosunku do zarobków i długości życia. "W Polsce żyje się średnio 77 lat (uśredniona wartość dla obu płci). To aż o siedem lat krócej niż w Szwajcarii" - zaznacza gazeta.

Z raportu wynika, że najlepiej emerytom żyje się kolejno w Finlandii, Hiszpanii i Słowenii.

Zobacz także: Wpadka Dudy w Garwolinie. Balcerowicz: skandaliczna wypowiedź

Poziom życia na emeryturze

"Wyborcza" zwraca uwagę, że w najbliższych latach polskim emerytom będzie się żyć jeszcze gorzej. Wskazuje tutaj na stopę zastąpienia, czyli poziom przeciętnej emerytury w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia. Dzisiaj wynosi ona ok. 56,4 proc. Według prognoz ZUS za 20 lat będzie to jednak 37 proc., a w 2060 r. - 24,6 proc.

Powodem takiej sytuacji jest m.in. obniżanie wieku emerytalnego i w efekcie z roku na rok jest coraz więcej seniorów z emeryturą niższą niż minimalna. "Ale będzie jeszcze gorzej. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) prognozują, że w 2030 r. liczba Polaków bez prawa do minimalnej emerytury przekroczy 641 tys." - pisze "Gazeta Wyborcza".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Marian
2 lata temu
Gdyby PO nie straciła władzy, to emerytom żyło by się lepiej. Co roku mieli by podwyżkę o 20 groszy.
Emeryt
2 lata temu
Emerytów jest około 9 mil. Gdyby zjednoczyli się w jednej partii mogliby stawiać warunki lecz wolą zadowolić się kłamstwami PIS (500+,trzynastka) które zjada inflacja. Emeryci obudzcie się, PIS aby utrzymać się u władzy prowadzi kraj do ruiny.
Mick
2 lata temu
Nikt wam emeryci nie da tyle ile PiS wam zabierze więc głosujcie dalej na PiS.
EMERYT
2 lata temu
WALORYZACJA EMERYTUR POWINNA CO NAJMNIEJ BYĆ W TAKIEJ SAMEJ WYSOKOŚCI JAK INFLACJA. POLSCY EMERYCI UBOŻEJĄ. NIE STAĆ ICH NA GODNE ŻYCIE, SĄ SCHOROWANI I NIE MAJA SIŁY DOROBIĆ, BY STARCZYŁO NA CHLEB. POSŁOWIE PODNIEŚLI SOBIE DIETY A O EMERYTACH ZAPOMNIELI?
emerytka
2 lata temu
W2010roku moja emerytura była 19 zł niższa od średniej płacy krajowej dzisiaj może sobie rękę podać z wynagrodzeniem minimalnym .
...
Następna strona