Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Artyści jak etatowcy. Mogą liczyć na emeryturę i ubezpieczenie

14
Podziel się:

Projekt ustawy o artystach zawodowych przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyjęła Rada Ministrów - poinformowano na stronie resortu kultury. "Rząd chce zapewnić artystom realne zabezpieczenie socjalne i ubezpieczenie zdrowotne" - podkreślono.

Artyści jak etatowcy. Mogą liczyć na emeryturę i ubezpieczenie
Projekt ustawy o artystach zawodowych przedłożony został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego (GETTY, SOPA Images)

Jak przypomniano na stronie MKiDN, "chodzi o włączenie artystów do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek".

Nadchodzą zmiany dla ludzi kultury

Wskazano, że nowe przepisy definiują kategorię artystów zawodowych i ich działalność. "Artyście zawodowemu zostaną przyznane uprawnienia bez względu na to, czy w świetle prawa autorskiego danej osobie przynależą prawa twórcy, czy prawa pokrewne do wykonywanego dzieła sztuki (utworu)" - napisano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury artystów. "Potraktujmy ich doświadczenia jako forpocztę"

Projekt ustawy przewiduje się m.in. powołanie Polskiej Izby Artystów odpowiedzialnej w szczególności za rozpatrywanie spraw związanych z potwierdzaniem lub aktualizacją uprawnień artysty zawodowego, przyznawaniem artystom zawodowym dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wsparcie socjalne. W radzie izby zasiądzie czternastu przedstawicieli organizacji reprezentujących artystów, pięciu ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, jednego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz jednego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uregulowane zostały także procedury uzyskania, poświadczania i aktualizacji uprawnień artysty zawodowego na podstawie dorobku potwierdzonego przez organizacje reprezentatywne dla środowisk artystycznych, a także przychodów z działalności artystycznej.

Ponadto określone zostały zasady dostępu artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dostosowane do funkcjonowania systemu ubezpieczeń. Każdy artysta, który nie ma tytułu z innego źródła, np. działalności gospodarczej czy stosunku pracy, będzie opłacał składki liczone od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż płaca minimalna.

Z budżetu państwa finansowane będą dopłaty na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla najmniej zarabiających osób posiadających status artysty.

Ustawy o artystach zawodowych. Oto szczegóły

Projekt ustawy zakłada, że artystom zawodowym, opłacającym składki na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe i zdrowotne z tytułu posiadania aktualnych uprawnień artysty zawodowego, których przeciętny miesięczny dochód (ze wszystkich źródeł, nie tylko działalności artystycznej), był niższy niż 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, będzie przyznawana na wniosek dopłata, która będzie wynosić od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, liczonych od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie.

Wprowadzona zostanie Karta Artysty Zawodowego (na wzór Karty Dużej Rodziny), która umożliwi tworzenie pakietów, udogodnień, ulg i ofert adresowanych do tej grupy społecznej.

Nowe przepisy przewidują, że każda działalność artystyczna ma charakter twórczy, bez względu na fakt, czy w świetle prawa autorskiego artyście przysługują prawa majątkowe ("twórcy") czy prawa pokrewne ("wykonawcy"). Konsekwencją tego będzie wprowadzenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu z działalności artystycznej dla wszystkich artystów zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Czytelnik
2 miesiące temu
Ja regularnie ciężko pracowałem przez 49 lat i wpłacałem do ZUS. Teraz godnie żyje. Proszę zbierać i nie narzekać. Albo jak rząd zaleca długo pracować.
Wojtek
5 miesięcy temu
Ja mam swój biznes jako Technik masażysta już od wielu lat, bo odkąd ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Akurat wśród swoich pacjentów mam kilku artystów i często rozmawiamy o tych kwestiach. Cieszę się, że w końcu i o nich pomyślano.
lisiec
5 miesięcy temu
1. jaki procent artystów 'zawodowych' dożyje emerytury? 2. dotyczy to tych, którzy zgłaszają zarobki do urzędu skarbowego- czyli tych, którzy osiągają zauważalne lub znaczące przychody i spokojnie mogą sobie sami opłacić zus lub i tak mają opłacony z tytułu wykonywania działalności artystycznej, czy 'zwykłej' zarobkowej 3. artyści 'zawodowi' raczej nie mają zielonego pojęcia o jakichkolwiek procedurach, papierologii itd. i nie bawią się w zgłaszanie do urzędów malutkich przychodów- dlatego mogą być artystami. Wyjątek stanowią ludzie, którzy zarabiają na tym konkretne pieniądze, mają wokół siebie zespół specjalistów i nie potrzebują żadnych dodatkowych ustaw, bo są zabezpieczeni i tacy, którzy zarabiają pieniądze na innej działalności, a artystycznie się realizują 'po godzinach'- oni też są zabezpieczeni 4. '(...) artysty zawodowego na podstawie dorobku potwierdzonego przez organizacje reprezentatywne dla środowisk artystycznych'- czyli bycie artystą ma potwierdzać instytucja państwowa? Na jakiej podstawie? Osiągniętych przychodów? Opłacenia składki członkowskiej? Z działalności artystycznej po postu nie ma pieniędzy (0,001% sobie pożyje- na tym polega działalność artystyczna (pasja, hobby), że dokładasz do interesu: czas, pieniądze i siebie. Tak jak w sporcie- garstka z tego wyżyje, a reszta ma pracować. Jeżeli ktoś wybrał sobie takie życie, to jego/jej sprawa. Nie potrzeba żadnych dofinansowań. Ja sam bawię się 'artystycznie' w wolnym czasie, świadomie zrezygnowałem z gonitwy za pieniędzmi na rzecz pasji i nie oczekuję żadnego dodatkowego wsparcia. Albo zarabiasz, albo się realizujesz. Twój wybór.
Samurai
5 miesięcy temu
Mój sąsiad od 40 lat jest artystą ulicznym. Stoi pod sklepem i regularnie wystawia spektakle . Jemu też emerytura się należy. Bez stygmatyzacji .
Jan
5 miesięcy temu
u mnie pod blokiem taż przesiaduje niezły artysta, trochę spożywa, ale może dostanie kartę i będzie przez nas dofinansowany!!!