Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Będziemy pracować do 70-tki. Główny ekonomista PFR nie ma złudzeń

643
Podziel się:

- Zapomnijmy o wieku 60 czy 65 lat jako momencie schodzenia z rynku pracy. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku - mówi Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju. I dodaje, że Polacy powinni oswoić się z myślą, że będą pracować do 70-tki.

Będziemy pracować do 70-tki. Główny ekonomista PFR nie ma złudzeń
Emerytura w wieku 65 lat? Zapomnij. Czeka nas dłuższa praca (money.pl, Rafał Parczewski)
bECUNLkR

Główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju udzielił wywiadu portalowi 300gospodarka.pl. Mówił w nim m.in. o wyzwaniach demograficznych, które w najbliższych latach stoją przed Polską.

- Przez ostatnią dekadę wzrost liczby osób na rynku pracy był czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju. Rosła liczba ludzi potencjalnie gotowych do pracy. W kolejnej dekadzie podaż pracy będzie czynnikiem obniżającym rozwój gospodarczy, bo liczba pracowników z roku na rok maleje - twierdzi Dobrowolski.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że powinniśmy zapomnieć o wieku emerytalnym na poziomie 60 i 65 lat. Czyli takim, do którego PiS powróciło w 2017 roku.

bECUNLkT
Zobacz także: Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"

- To by oznaczało, że łącznie z okresem nauki połowę życia spędzalibyśmy nieproduktywnie dla gospodarki. Ktoś musiałby nas finansować. To jest nie do utrzymania. Normą będzie znacznie dłuższa praca - stwierdził.

bECUNLkZ

Główny ekonomista PFR podkreśla, że "w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny - mając 60-70 lat nadal wielu z nas będzie pracować".

Będzie to o tyle konieczne, że bez dłuższej pracy dzisiejsi 30-latkowie mogą zapomnieć o godnych emeryturach. - Według dzisiejszych wyliczeń, pokolenie obecnych 30-40-latków będzie miało emerytury o stopie zastąpienia niższej o połowę od emerytur, które otrzymają ich rodzice - twierdzi Dobrowolski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUNLlu
gospodarka
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(643)
sens
7 miesięcy temu
jak tam tak dobrze, to idź się zaciągnij
Katarzyna
7 miesięcy temu
I jeszcze sędziowie: Nie idą płacą skladek na ZUS, bo nie idą na emeryturę. Biorą pensję dożywotnio, są w stanie spoczynku. Mamy bogate panstwo....
Osmaja
7 miesięcy temu
Do 70 ki niech pracuje cala biurokracja w Polsce oni się raczej fizycznie nieprzeciarza a ludzie którzy pracują fizycznie do 50 ki i będzie ok
bECUNLlv
Dutas
7 miesięcy temu
nie wierzcie państwo że nie można przywrócić wieku emerytalnego 65 lat.
MimOs
7 miesięcy temu
Wiele rzeczy nadaje się "do lamusa:, w tym ten portal
...
Następna strona