Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Emerytury stażowe. Kancelaria prezydenta odpowiada związkom

206
Podziel się:

Związkowcy domagają się przyśpieszenia działań dotyczących obiecanych emerytur stażowych. Piszą pismo do prezydenta. Odpowiedź jednak nie satysfakcjonuje.

Emerytury stażowe. Kancelaria prezydenta odpowiada związkom
Emerytury stażowe popiera 60 proc. Polaków (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)
bEDxbBYR

Emerytury stażowe dałyby kobietom możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyznom - 40 lat. Jest jednak haczyk. Skorzystanie z takiego rozwiązania oznaczałoby bardzo niską emeryturę.

Sprawa stażowych emerytur była podnoszona w kampaniach wyborczych Andrzeja Dudy dwukrotnie: w 2015 oraz 2020 r. Prezydent obiecał projekt ustawy, ale do dziś nie ma efektów tych praca.

bEDxbBYT

OPZZ jednak pamięta o tym zobowiązaniu i kolejny raz przypomina o nim głowie państwa. Przekazali prezydentowi własny projekt wraz z ekspertyzą dr hab. Ryszarda Szarfenberga, prof. UW. W końcu związkowcy otrzymali odpowiedź na swoje pisma.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot poinformował, że Kancelaria Prezydenta podtrzymuje w sprawie emerytur stażowych stanowisko, które zaprezentowano przedstawicielom OPZZ na początku grudnia 2020 r.

Jak dodał, w Kancelarii Prezydenta trwają analizy różnych projektów wprowadzenia emerytur stażowych, w tym projektu OPZZ. Zaznaczył jednak przy tym, że aktualnie priorytetem jest walka z COVID-19 i nie może zagwarantować, że do wiosny 2021 r. prezydent złoży projekt w sprawie emerytur stażowych.

Zobacz także: Emerytury stażowe to niskie świadczenia. "Polacy muszą sami wybrać"
bEDxbBYZ

Kancelaria odniosła się też do ekspertyzy dr hab. Ryszarda Szarfenberga, która zaprzecza twierdzeniu o wysokich kosztach wprowadzenia emerytur stażowych. Prezydent uznał ją jako bardzo cenną i wartą wzięcia pod uwagę w trakcie prowadzonych analiz nad wdrożeniem emerytur stażowych.

60 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia tak zwanych emerytur stażowych - wynika z badania na panelu Ariadna, zleconego przez WP i money.pl.

Eksperci zwracają uwagę, że emerytury stażowe wcale nie są dla przyszłych emerytów korzystnym rozwiązaniem. - To de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. A wiek emerytalny w Polsce trzeba wyrównać i podnieść - mówił money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDxbBZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(206)
Aga
5 miesięcy temu
Dajcie ludziom prawo wyboru. Obywatel zdecyduje czy bedzie korzystal z niskiej emerytury stazowej i bedzie zajmowal sie wnukami lub praca spoleczna czy tez zdecyduje sie pracowac dalej. Jezeli w obu kampaniach prezydenckich kandydat zapewnia ze wprowadzi emerytury stażowe to znaczy ze sklerozy nie ma. A co to znaczy? Ze liczy na to ze ciemny lud zapomnial. Otóż nie zapomniał i będzie domagał się spełnienia obietnic wyborczych.
dhgf
6 miesięcy temu
Nie przesadzajcie ! Co Adrian może ? Może jedynie wysłuchać i przytaknąć, a jak wodzuś rozkaże i wskaże gdzie podpisać to grzecznie podpisać i ze wstydem schować się do głębokiej norki.
wel
6 miesięcy temu
Idź na emeryturę stażową to dostaniesz tyle ile zwykły trol na minimum egzystencji. To jakiś koszmar.
bEDxbBZv
ref. płacowy ...
6 miesięcy temu
bardzo sprawiedliwe rozwiązanie, czasami z różnych sytuacji życiowych ktoś nie ma żadnej alternatywy , to byłby wybór, ktoś by sie zdecydował jego sprawa, tak jest we Francji , oczywiście my nie możemy brać przykładów? za prace trzeba wyróżniać , pracowałeś, masz staż twój wybór , nie wielu ma taki staż , nie będzie to lawinowe wypłacanie świadczeń.
Maria
6 miesięcy temu
Głosowałam na Pana Prezydenta A. Dudę , bo jestem już zmęczona trudami życia i pracy w Polsce, a On obiecał emerytury stażowe. Oj, zawiodłam się na Panu Prezydencie.
...
Następna strona