Notowania

wiadomości
17.11.2019 13:07

Bez zniesienia 30-krotności - nowy budżet. PiS przed ważnym głosowaniem

Jeśli PiS nie uda się znieść 30-krotności składki na ZUS, trzeba będzie przebudować projekt budżetu. Wszystko dlatego, że wpływy wynikające ze zmian w prawie w planie wydatków na 2020 r. już rozdysponowano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada zmiany w projekcie budżetu, jeśli zniesienie 30-krotności nie przejdzie. (Fot: Paweł Supermak)

- Jeżeli projekt w sprawie zniesienia 30-krotności składki na ZUS nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować projekt budżetu państwa - powiedział w niedzielę w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomnijmy, że w środę jako pierwszy nowy projekt w Sejmie pojawiła się ustawa znosząca limit 30-krotności składek na ZUS. Złożył go PiS, a jako poseł wnioskodawca wymieniony jest Marcin Horała. Obecnie osoby najlepiej zarabiające przekroczywszy próg przestają płacić składki, by w przyszłości nie trzeba było wypłacać im gigantycznych emerytur.

Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

Piotr Müller, rzecznik rządu, wyjaśniał w Polsat News, że "to nie jest żadna niespodzianka, że po wyborach PiS pokazuje ten projekt". - My ten projekt założyliśmy przed wyborami - trzeba to wyraźnie podkreślić - w projekcie budżetu państwa. Jest założenie w projekcie budżetu państwa. Jeżeli projekt nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować wtedy projekt budżetu państwa. W tej chwili w projekcie budżetu te wpływy się znajdują, w związku z tym konsekwentnie realizujemy to, co zapowiadaliśmy przed wyborami - powiedział rzecznik w Polsacie.

Na razie jednak nie wiadomo, jakie będą dalsze losy projektu.

Jak już pisaliśmy w money.pl, parlamentarny klub Lewicy dopiero w poniedziałek podejmie ostateczną decyzję o tym, jak zagłosują jego posłowie ws. likwidacji limitu 30-krotności składek ZUS.

Nie wiadomo więc, czy projekt zdoła zablokować Jarosław Gowin, wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego, a zarazem prezes koalicyjnej partii Porozumienie, który wcześniej to zapowiadał.

Porozumienie Jarosława Gowina nie zmienia zdania. Stanowczo sprzeciwia się zniesieniu limitu składek na ZUS.
PiS chce zniesienia limitu 30-krotności ZUS. Koalicjanci z Porozumienia mówią stanowcze: "nie"

Bez jego 18 głosów w Sejmie PiS nie mógłby liczyć na zwycięstwo w głosowaniu, bo dysponowałby jedynie 217 głosami (do zwycięstwa potrzeba przy obecności wszystkich posłów na sali 231 "szabel"). Głosy Lewicy będą tu kluczowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, emerytury, gospodarka, zus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2019

Nie !PiS myśli już o swoich emeryturach ...

17-11-2019

dobra zmianawystarczy nie kraść drożeje prąd woda gaz śmieci czynsze jedzenie podatki brawo wy

17-11-2019

adamojej, nie udała się tym razem napaść pis na pieniądze Polaków?

Rozwiń komentarze (23)