Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

Coraz mniej rencistów. Dla ZUS-u to spore oszczędności

604
Podziel się:

W ciągu ostatniego roku liczba rencistów skurczyła się aż o prawie 40 tys. To stały trend, który przynosi ZUS-owi bardzo duże oszczędności.

Coraz mniej rencistów. Dla ZUS-u to spore oszczędności
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (PAP)

Dziennikarze "Faktu" dotarli do nowych danych dotyczących rencistów. Wynika z nich, że jeszcze w 2019 roku było ich w Polsce 675 tys.

Stan na końcówkę 2020 roku wynosił już jednak nieco ponad 640 tys.

Skąd ta zmiana? Jak tłumaczą przedstawiciele Zakładu, to efekt kolejnych przepisów, które ograniczają wypłacanie rent.

Zobacz także: Likwidacja OFE. Co dalej - ZUS czy IKE? "Trudna decyzja"

Kiedyś takie świadczenia były przyznawane na czas nieokreślony. Dziś - najwyżej na pięć lat, a często na jeszcze krótszy okres.

Co prawda zawsze można się starać o przedłużenie renty, ale lekarze nie zawsze się na to zgadzają. Jak czytamy w "Fakcie", coraz częściej stoją oni na stanowisku, że choroba nie musi zawsze przeszkadzać w pracy. A nawet jak przez nią niemożliwa jest praca w wyuczonym fachu, to przecież można się przebranżowić.

Takie decyzje lekarzy oczywiście często się nie podobają samym zainteresowanym i coraz częściej skarżą je do sądów. Jednak w ok. 60 proc. przypadków sądy orzekają na korzyść ZUS-u.

I w ten sposób w ciągu ostatniej dekady liczba rencistów w Polsce spadła o połowę. Szacuje się, że bardziej rygorystyczne podejście do rent przyniosło tylko w 2020 roku ok. 18 mln zł oszczędności.

W przyszłości o rentę może być jeszcze trudniej - rzą pracuje nad nowym systemem orzekania o niepełnosprawności, a ten prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej rygorystyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(604)
Xxxcxf
rok temu
Choruje na schizofrenie a śmiechu warte co roku prawie muszę stawać na komisji przecież to choroba psychiczna niewyleczalna czemu muszę ciągle udowadniać chorobę?dlaczego w przypadku takich chorób nie ma rent na stałe?
Krycha
2 lata temu
Żyjemy w czasach kiedy ludzie starzy i chorzy są odrzucani i poniewieraniu przez ZUs i lekarzy, bo przeskadzają i kosztują. I czyni to partia ludzi wierzących w Boga! Koszmar! System emerytalno - rentowy w Polsce juz od dawna wymaga reformy, ale nie takiej, ze ludzi wyczerpanych wieloma chorobami, bez sił, wyczeroanych i oslabionych. gna się do pracy, niczym w hitlerowskich obozach koncentacyjnych. Liczba rencistów spadała o polowę? A cóz to, wyleczył ja niewydolny system opieki zdrowotnej, gdzie nie mozna doczekać się wizytu u specjalisty. A nawet gdy się jej doczekamy to i tak uleczenia nie zaznamy, bo wszędzie kolejki a lekarze nie odpowiadają ani za leczenie anio za swoje decyzje.
Kakadu
2 lata temu
Od wielu lat , ja juz bardzo stara kobieta, mam na utrzymaniu swoją corkę, ktorej ani nie wyleczono a...wręcz zaszkodzono i w stanie nieludzkiego wyczerpania spowodowanego chorobami, nieleczeniem lub blędnym leczenie, komisje lekarskie gnaja do pracy!!! W dodatku Zus do orzekania nie powołuje lekarzy specjalistów o specjalnościach adekwatnych do typu schorzeń, lecz orzeka w ciąz w tym samym zelaznym skladzie. tj internista, psychiatra neurolog, ktore to specjal\jności nie maja absolutnie nic wspólnego ze stanem zdrowia i typem schorzenia tej 50-letniej dziś kobiety, a mojego dziecka. Ciekawe, co z nia się stanie, gdy...mnie zabraknie. Radocha ZUs , ze uzyskuje oszczędności i ,,zmniejsza,, liczbę rencistów, już ma charakter przestępczy i masochistyczny. Uważam, ze dobie kiedy gromadzimy skladki zus na na IKE, kazdy obywatel powinien miec prawo sam decydować, kiedy musi i chce skorzystać z rent ... anie być dręczonym, nieleczonym i upokarzanym przez organ rentowy przez całe zycie, zwlaszcza, że system sluzby zdrowia mocno szwankuje i od lat lnie leczy nikogo a raczej w chorobach utrzymuje. Lekarz nie ma dziś żadnego obowiązku zainteresowania sie problemami zdrowotnymi pacjenta i ma w niskim poważaniu to, czy on jest zdolny do pracy , czy też nie, bo przecież gotówa wpływa na konto lekarza niezaleznie od tego.
Kakadu
2 lata temu
A coraz więcej kloszardów bez srodkow utrzymania, zywiących się na smietniach, gdyż obywatelom odbiera sie nie tylko srodki dozycia ale i prawo do wyleczenia schorzeń oraz ich rehabilitacvji. czekać należy na piewrsze wyroki, kiedy ZUS za to pokrzywdzonym swoimi przestępczymi decyzjami zacznie wyplacać odszkodowania!!!
prawda
2 lata temu
Za rządów SLD przed 2004 roku rencistów trwale niezdolnych do pracy było powyżej 3 milionów. ZUS potrafi umarłego ozdrowić. A tak było źle za komuny teraz robotnik ma te swoje zdobycze średniowiecznego kapitalizmu.
...
Następna strona