Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Czternasta emerytura. Rzecznik ZUS: nie trzeba składać wniosku

39
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czternasta emerytura. Rzecznik ZUS: nie trzeba składać wniosku
Czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. (money.pl, Rafał Parczewski)

14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

- Uspokajam emerytów. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie – przypomina rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także: 14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 mln świadczeniobiorców. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone przez ZUS. W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. 13. przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
polak
2 lata temu
no nie wiem mam 3003 zł. netto i chyba dostałem 3480zł.....tak to ma wyglądać? po co ten bajer?....
Kpowalski
3 lata temu
Bardzo czekam na te pieniądze wyleczę sobie chociaż 2 zeby ,ponieważ bol jest okropny.Moze za rok wyleczę następne 2 żeby
renata
3 lata temu
Zawsze to coś, choć ja widząc co dzieje się ogólnie z emeryturami, zdecydowanie wolę skorzystać z ppk, póki mogę. Zawsze to oszczędności, uzyskane niskim kosztem, dzięki czemu i niska emerytura nie będzie aż tak dużym problemem.
Łuska 24
3 lata temu
Ja pracowałam po 16 godz. Wychowałam sama 6 dzieci i co dostałam rentę dożywotnią, bo ZUS i KRUS nie łączą lat pracy, co z tego że pracowałam aż głowa podskakiwała jak teraz jestem rencistką za 1066 zł
Ciemny lud
3 lata temu
W Polsce na dzień dzisiejszy jest 6 mln emerytów i 2 mln rencistów. 14 sta emeryturę dostanie 7,9 mln osób. Nie wszyscy dostaną bo ich świadczenie brutto przekracza 4500 zł, a ci między 2500 a 4500 dostaną okrojona, powyżej nul. Ten co pracował 51 lat dostaje netto 3700 za kare nie dostanie tak wysławianej 14 stki. Niech rząd powie wprost. Frajerzy, ciężko pracowaliście to teraz macie. My rozdamy wasz kapitał tym co krótko pracowali i nie płacili skladek. Oni za to wybiorą nas po raz wtóry.
...
Następna strona