Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Podwyżki emerytur. Tyle zyskają seniorzy na Polskim Ładzie

203
Podziel się:

Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie wyjdą emerytom na dobre. Na zwiększenie zasobności ich portfeli wpłynie też przyszłoroczna waloryzacja. A ta - jak wynika z aktualnych prognoz - może być rekordowa. Ile zyskają seniorzy?

Podwyżki emerytur. Tyle zyskają seniorzy na Polskim Ładzie
Podwyżki emerytur. Tyle zyskają seniorzy na Polskim Ładzie (Adobe Stock, vivoo)

Korzystne wiadomości dla emerytów ma czwartkowy "Fakt". Jak czytamy w dzienniku, zmiany zawarte w Polskim Ładzie zakładają, że osoby dostające świadczenia do wysokości 2500 złotych brutto nie będą płacić podatku dochodowego.

Ci, którzy dostają więcej, będą płacić ten podatek, ale w wysokości mniejszej, niż ma to miejsce obecnie. Wszystkie grupy seniorów więc na tym skorzystają.

Gorsza wiadomość jest taka, że emerytów nie ominie podwyżka składki zdrowotnej. Będzie ona wynosiła aż 9 proc. świadczenia. Starsze osoby nie mają co liczyć na takie ulgi, jakie będą przysługiwać przedsiębiorcom. Ci ostatni w przyszłym roku będą płacić tę składkę tylko w wysokości 4,9 proc.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Są też jednak inne dobre wiadomości dla emerytów. W 2022 roku szykuje się rekordowa waloryzacja ich świadczeń. Według szacunków rządu waloryzacja emerytur może wynieść aż 4,89 proc. Wszystko przez szalejącą inflację, która osiągnęła niespotykane od 20 lat poziomy.

To, ile dokładnie wyniesie waloryzacja, będzie ustalone w kolejnych miesiącach. Na razie nikt nie może jeszcze zagwarantować seniorom, że będzie to właśnie 4,89 proc.

Jeśli jednak przyjmiemy ten wskaźnik, to w przyszłym roku seniorzy naprawdę sporo zyskają. Jak wylicza "Fakt", najwięcej skorzystają ci, którzy na rękę dostają około 2500 zł emerytury i nieco mniej. Dla nich przyszłoroczne zmiany mogą oznaczać dodatkowe 4,2 tys. zł w portfelu w ciągu roku.

Z kolei osoby z emeryturą minimalną rzędu 1000 zł zyskają przez rok około 2000 zł, a ci lepiej uposażeni - z emeryturami rzędu 5000 zł brutto - mogą liczyć na około 2800 zł więcej.

Te szacunki zawierają już w sobie kwotę trzynastej emerytury, która została zapisana w budżecie i ma być świadczeniem stałym. Tak jak dotychczas, ma ona wynosić 1193,97 zł. Na czternastą emeryturę nie ma już co jednak liczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
zofia
2 lata temu
MASZ WIECEJ DAJ TEMU KTO CALE ZYCIE GRAL W BAMBUKO .
dzony
2 lata temu
Ja się pytam, co się dzieje z górnikami mającymi jak mniemam wysokie emerytury z racji wysokich wynagrodzeń oraz z przewodniczącym NSZZ '' SOLIDARNOŚĆ' ORMO-wcem DUDĄ że cichutko siedzą i nie bronią zaciekle każdej złotówki ze swojej emerytury którą chce im zabrać PIS-dzielczy 'NOWY nieŁAD...
60 lat
3 lata temu
pis to skandal podzielil emerytow nie pracuj dluzej zabiora podatek
60 lat
3 lata temu
pis dzieli emerytow nie pracuj dluzej bo bedziesz placic podatek
60 lat
3 lata temu
pis dzieli emerytow skandal
...
Następna strona