Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Czy ZUS zdąży z waloryzacją świadczeń? Losy ustawy nie są przesądzone

157
Podziel się:

Już od pierwszego marca waloryzacją rent i emerytur miała objąć 9 milionów Polaków. Okazuje się jednak, że kwestia wyższych świadczeń nie jest przesądzona. W praktyce oznacza to, że ZUS może mieć raptem parę dni, żeby wyliczyć podwyżki świadczeń, które zasilą portfele Polaków.

Czy ZUS zdąży z waloryzacją świadczeń? Losy ustawy nie są przesądzone
Czy ZUS zdąży z waloryzacją świadczeń? Losy ustawy nie są przesądzone (money.pl, Rafał Parczewski)

Rządowa propozycja waloryzacji zakłada, że wraz z początkiem marca najniższa emerytura wzrośnie nie mniej niż o 50,88 zł brutto - podwyżka o 4,24 proc. Sam projekt ustawy został przyjęty przez rząd dopiero w połowie grudnia.

I tu zaczynają się schody. Jak informuje "Fakt", senatorowie proponują, by kwota wzrosła do 70 zł brutto, tak jak PiS obiecywał w programie wyborczym przed dwoma laty. Harmonogram prac obu izb parlamentu zakłada jednak, że ewentualna decyzja może zapaść na cztery dni przed wejściem w życie waloryzacji.

– Niestety harmonogram prac Sejmu i Senatu nie sprzyja urzędnikom z ZUS. Gdyby się okazało, że proces legislacyjny się przedłuża, prezydent nie zdąży podpisać ustawy przed 1 marca albo ustawa nie zostanie opublikowana, waloryzacja będzie bez podstawy prawnej - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski uspokaja jednak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na to przygotowany, a emeryci i renciści mogą spać spokojnie.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny

Według obecnych wyliczeń minimalna emerytura i renta wyniesie 1250,88 zł. Ponadto minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 938,16 zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
fala
3 lata temu
W finansach publicznych pojęcie waloryzacji jest najczęściej stosowane dla określenia mechanizmu zwiększania nominalnej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych z powodu utraty ich realnej wartości. Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W tym celu emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji Więc nie jest to żadna podwyżka . Gdyby emeryci dostali podwójna waloryzację wtedy możemy mówić o podwyżce.
Ewa
3 lata temu
Ta emerytura to śmiech na ustach ,a wszystko drożeje nie samowitym tępie
Mikołaj
3 lata temu
Dlaczego My Emeryci Płacimy Podatek,, od Emerytury "....!!!?. Kiedy to się skończy !?. Jakim prawem płacimy Podatku od... Świadczenia emerytalnego...!?.
jaa
3 lata temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Pzreczytajcie książ ke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
Bogi
3 lata temu
To są parodie a nie podwyżki. Czynsz woda śmieci ceny żywności kilkakrotnie już wzrosły niż te śmieszne odwyzki jesteśmy coraz biedniejsi w Polinie.
...
Następna strona