Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia

265
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" w środę informuje, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu.

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia
Protest byłych pracowników służb mundurowych przed Sądem Okręgowym w Łodzi. (East News, LUKASZ SZELAG/REPORTER)

Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu skarżących ją wyroku się nie doczekało.

Zdaniem "Gazety Wyborczej" polski rząd musi być więc przygotowany na wypłatę odszkodowań.

Przypomnijmy, że na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku byli funkcjonariusze organów PRL nie mogą dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura. Decyzję o obniżkach dostało blisko 40 tys. osób. Większość odwołała się do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Gdy to zawiodło odwołały się do sądu. Część osób już wygrała i odzyskała emerytury.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy którego obniżono renty byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL za zgodny z Konstytucją.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

W jego uzasadnieniu podano, iż mimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia, zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego.

- Do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego w przypadku niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze, niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali albo całkowicie pozbawieni świadczeń, albo gdyby wysokość świadczeń rentowych ustalono mniej korzystnie niż powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma – stwierdził w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Bartłomiej Sochański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(265)
romek
miesiąc temu
A dlaczego nie rozliczyć z pracy dla tego panstwa totalitarnego ; wszystkich dziadkow, rodzicow ktorzy pracowali w tym ustroju i brali pieniadze ????
aaamen
3 miesiące temu
powinno się też pozbawić żonom esbeków prawa do emerytur mężów, bo kiszczakowa dostaje 80% uposażenia cze.kiszczaka i ustawa tego nie przewidziała.
dziadek
5 miesięcy temu
1,5 roku w paszportach potem w policji wydz. kryminalnym wiadomo jaka to służba. Zrobili ze mnie wroga III RP . Zabrano grupę inwalidzką ,lata w paszportach policzyli za 0 i obniżyli emeryturę. Minister uznał, że nie narażałem życia i zdrowa .I to jest zgodnie z konstytucją
Jarek
6 miesięcy temu
Pomnieszone do minimum powinni pozostać nie tylko ubecy milicjanci, odmowy, zomowcy wojskowi z owych czasów. Powinno rozliczyć rodziny które wyczerpały korzyści z ich działalności. Ponadto powinno pozbawić się wszystkich sędziów przywilejów zwłaszcza immunitetu. Byłym sędziom emerytury ograniczyć do średniej krajowej.
inka
6 miesięcy temu
Jeżeli można przeżyć swietnie za 950 zł to dlaczego rządzący przyznali sobie podwyżki w wysokosci prawie 50% swoich dotychczasowych zarobków?dlaczego zrobili to z takim pspiechem?grunt pod nogami się palił?
...
Następna strona