Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia

268
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" w środę informuje, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu.

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia
Protest byłych pracowników służb mundurowych przed Sądem Okręgowym w Łodzi. (East News, LUKASZ SZELAG/REPORTER)

Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu skarżących ją wyroku się nie doczekało.

Zdaniem "Gazety Wyborczej" polski rząd musi być więc przygotowany na wypłatę odszkodowań.

Przypomnijmy, że na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku byli funkcjonariusze organów PRL nie mogą dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura. Decyzję o obniżkach dostało blisko 40 tys. osób. Większość odwołała się do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Gdy to zawiodło odwołały się do sądu. Część osób już wygrała i odzyskała emerytury.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy którego obniżono renty byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL za zgodny z Konstytucją.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

W jego uzasadnieniu podano, iż mimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia, zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego.

- Do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego w przypadku niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze, niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali albo całkowicie pozbawieni świadczeń, albo gdyby wysokość świadczeń rentowych ustalono mniej korzystnie niż powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma – stwierdził w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Bartłomiej Sochański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(268)
Kip
2 tyg. temu
Zabrać sędziom i prokuratorom z PRL
Polak
2 tyg. temu
pisowcom też odbierzemy emerytury
Inka
rok temu
Były SB-k jak go nazywa władza ma przeżyć za najniższą krajową a sami dali sobie podwyżki własnie w tej wysokosci jak się ma do tego polityk który w ciągu roku zarobił 40 miln.zł?do władzy nie idzie się po pieniądze?to oddajcie co zabraliscie tym ludziom z emerytury odkładali na to z własnej pensji na ZUS, służyli państwu tak samo jak teraz służą dla was ich następcy ,szkoleni przez tych co ich ukaraliscie.Wy wstydu nie macie!
romek
rok temu
A dlaczego nie rozliczyć z pracy dla tego panstwa totalitarnego ; wszystkich dziadkow, rodzicow ktorzy pracowali w tym ustroju i brali pieniadze ????
aaamen
2 lata temu
powinno się też pozbawić żonom esbeków prawa do emerytur mężów, bo kiszczakowa dostaje 80% uposażenia cze.kiszczaka i ustawa tego nie przewidziała.
...
Następna strona