Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia

248
Podziel się

"Gazeta Wyborcza" w środę informuje, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu.

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia
Protest byłych pracowników służb mundurowych przed Sądem Okręgowym w Łodzi. (East News, LUKASZ SZELAG/REPORTER)
bErCWZZx

Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu skarżących ją wyroku się nie doczekało.

Zdaniem "Gazety Wyborczej" polski rząd musi być więc przygotowany na wypłatę odszkodowań.

Przypomnijmy, że na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku byli funkcjonariusze organów PRL nie mogą dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura. Decyzję o obniżkach dostało blisko 40 tys. osób. Większość odwołała się do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Gdy to zawiodło odwołały się do sądu. Część osób już wygrała i odzyskała emerytury.

bErCWZZz

Niedawno informowaliśmy o tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy którego obniżono renty byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL za zgodny z Konstytucją.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

W jego uzasadnieniu podano, iż mimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia, zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego.

bErCWZZF

- Do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego w przypadku niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze, niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali albo całkowicie pozbawieni świadczeń, albo gdyby wysokość świadczeń rentowych ustalono mniej korzystnie niż powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma – stwierdził w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Bartłomiej Sochański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCXaaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
ivan
6 dni temu
Julka-Bidulka na zamówienie orzeknie co tylko zechcesz.
Zulu
3 tyg. temu
Najprościej podciągnąć pod jeden paragraf....nie ważne ile człowiek pracował po 90 r. - starczy miesiąc PRL-u i jesteś "dręczycielem". Opisując fikcyjne - to tak jakby ukarać wszystkich lekarzy grzywną bo "biorą w łapę".....
Super
miesiąc temu
Gdyby nie PiS to nawet byśmy nie wiedzieli ile te Sbeki dostawały emerytury. Brawo PiS.
bErCXaab
wójt
miesiąc temu
Dostali to co mają inni emeryci i renciści. Stracili tylko nienależne przywileje za utrwalanie komunistycznej dyktatury w Polsce. Wielu należałoby zabrać wszystko. Służyli Moskwie niech im Putin płaci.
adam
miesiąc temu
Jak Tusk i Szydło wyślizgali 135 tysięcy emerytów z tzw węgla górniczego, to nikt nawet nie mrugnął. Szydłowa oddała po 10 000 na głowę, to jest ok. 20 %. To jest ale Prawe i Sprawiedliwe, wyślizgać tylu emerytów z praw nabytych. Tylko się nie cieszcie, każdy w swoim czasie będzie wyślizgany przez spoconych facetów rządnych władzy ( i pieniędzy).
...
Następna strona