Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agnieszka Zielińska
|

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia

274
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" w środę informuje, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu.

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia
Protest byłych pracowników służb mundurowych przed Sądem Okręgowym w Łodzi. (East News, LUKASZ SZELAG/REPORTER)

Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu skarżących ją wyroku się nie doczekało.

Zdaniem "Gazety Wyborczej" polski rząd musi być więc przygotowany na wypłatę odszkodowań.

Przypomnijmy, że na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku byli funkcjonariusze organów PRL nie mogą dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura. Decyzję o obniżkach dostało blisko 40 tys. osób. Większość odwołała się do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Gdy to zawiodło odwołały się do sądu. Część osób już wygrała i odzyskała emerytury.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Trybunał Konstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na mocy którego obniżono renty byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL za zgodny z Konstytucją.

Zobacz także: Pozwy za lockdown. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze? Mec. Dubois: Rząd zrobi wszystko, żeby nie płacić

W jego uzasadnieniu podano, iż mimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia, zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego.

- Do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego w przypadku niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze, niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali albo całkowicie pozbawieni świadczeń, albo gdyby wysokość świadczeń rentowych ustalono mniej korzystnie niż powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma – stwierdził w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Bartłomiej Sochański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
Termat
4 tyg. temu
Proszę podać mi kwotę jaką otrzymuje milicjant lub żołniesz za stan wojenny?
Niesprawiedli...
4 miesiące temu
Proszę przywrócić emerytury Milicjantom SB bowiem nie wszystkich trzeba wrzucać do jednego worka! Mój tata był Milicjantem i poprawnym Obywatelem! Wspaniałym ojcem dwóch córek! Nigdy w życiu nie podniósł ręki na nikogo !
Jwsc
4 miesiące temu
Ci sędziowie, którzy przywracają tym SKRYTOBUJCĄ , SIEPACZOM spod znaku SB to są RESORTOWE BEKARTY Z POD ZNAKU JUSTYTI . I TO MAJA BYĆ NIEZAWIŚLI KOLESIE HA,HA, TEN WIERZY W SPRAWIEDLIWOŚĆ KTA NIE BYŁ W SĄDZIE .
e-wunio
5 miesięcy temu
powiedzcie mi ---JAK BARDZO TRZEBA BIĆ , KOPAĆ I KATOWAĆ 18 -LETNIEGO UCZNIA --PRZEMYK , ŻEBY GO ZABIĆ --- za to , ze działał w opozycji ---- CI OPRAWCY PRAWDOPODOBNIE ŻYJĄ DO DZIŚ --na procesie się śmiali ---I TAKICH W POLSCE BYŁO BARDZO DUŻO . --- TERAZ , W XXI WIEKU --ONI MAJĄ DOSTAĆ WYRÓWNANIE ESBECKICH I UBECKICH EMERYTUR ??? CZY TO KPINA Z POLAKÓW ?? ZA CO --ZA TO , ŻE NISZCZYLI CAŁE RODZINY , LUDZKIE ŻYCIE --- PODONIE POSTĘPOWALI NIEMCY W POLSCE -- A POTEM MÓWILI , ZE WYKONYWALI ROZKAZY ---- TO BYLI I NADAL SĄ OPRAWCY I NIC IM SIĘ OD POLAKÓW N IE NALEŻY . NIECH SIĘ CIESZĄ ,ŻE JESZCZE ,ŻYJĄ .
ann
6 miesięcy temu
Palowali ludzi znecali sie nad nimi jakie emerytury wspolpracowales z systemem to teraz wez sie do roboty. Zapewne Tusk wszystkim te emerytury przywroci bo on z tego systemu. Mam ochote wyjsc na ulice i protestowac ! To karygodne co sie dzieje. Wysyla niewinnych do wiezienia tylko dlatego ze posadzili Tuska kolegow.
...
Następna strona